balonari puternice cu senzatii de ameteala

05-03-2012
sandra2000
Nu este medic/terapeut
sandra2000
buna ziua,
e prima data cind intru pe forum si nici nu stiu daca am intrat bine in ordine sa primesc un raspuns. am o fetita de 12 ani si cam de citeva luni bune se plinge ca e balonata si simte ca nu are aer suficient in acele momente.Am fost la toti doctorii pe care mi i-a recomandat doctorul pediatru si am ajuns la concluzia ca nimeni nu-mi spune nimic concret si copilul are aceleasi simptome in continuare.e un copil sanatos si vesel, activ si pina acum citeva luni nu s-a plins de nimic deosebit. a fost racita acum citeva luni si doctorul i-a dat un medicament puternic -bioxin- si ori in acea perioada a avut un virus stomacal puternic ori a avut o reactie puternica de la medicament. (varsaturi, diaree, balonare puternica).nici doctorul pediatru nu a stiut si m-a plimbat pe la doctori pina am ajuns la spital la urgenta.de atunci nu mai am incredere in el.Am sentimentul ca de la acel incident cind l-am cam invinovatit ca a prescris un antibiotic prea puternic pentru un copil ne trateaza foarte indiferent. Am fost la doctori si doctori si toti prescriu medicamente dar copilului e frica sa mai ia medicamente de la acel bioxin incident.Pe fetita o doare stomacul tare, miine mergem la un alt doctor dar nu mai am nici o speranta ca dau peste un doctor bun. mare lucru sa gasesc un doctor bun pe aici. de la aceste balonari are senzatii de ameteala si am cumpasrat aparat de tensiune in casa ca sa arat la copil ca tensiunea si pulsul e bun, am luat aparat de masurat oxigenul ca sa vedem nivelul oxigenului si acele momente cind simte ca nu are aer. 98 sau 99 nivel, ceea ce e f. bun. deci oxigen are normal, tensiunea si pulsul sint normale dar cind e balonata se face alba la fata, miinile ii devin reci si picioarele la fel, se sperie asa de tare ca umbla prin casa sa caute aer si sta la geamul deschis pentru acelasi motiv.E copil si sufera si a ajuns sa-i fie frica sa mearga si la scoala.Ii este foame si ar minca dar dupa primele guri de mincare are senzatii de insuficienta respiratorie si balonari. am ajuns sa nu mai stiu ce sa-i dau sa manince ca sa nu se plinga de balonari pe urma.Am facut toate analizele de singe acum citeva luni, toate au iesit bune, am facut toate testele de alergie la alimente, nu e alergica, acum asteptam rezultatele de la alergie de medicamente. am fost acum o luna la ecograf sa vad daca fierea, ficatul pancreas si alte organe sint sanatoase -totul a iesit normal, si copilul tot se simte balonat. ce ar putea fi?are cineva vreun sfat pentru noi? am facut o alta programare la un alt doctor saptamina asta, dar nu pot tine copilul acasa prea multe zile de la scoala.nici nu mai stiu ce sa-i dau la scoala sa manince in pauza.Ce altceva pot face sa ajut copilul, ce sa manince? orice sfat primit e apreciat. multumim.
3 comentarii
0
05-03-2012, ora 11:24
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Poate fi o disfunctie vegetativa.Ar fi bine s o vada un psihiatru.Citeste despre distonia neurovegetativa ce poate face.
Cele bune
0
05-03-2012, ora 13:38
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
In plus fata de indicatia data de termina iti pot spune ca dezechilibrul florei intestinale provoaca mari neajunsuri. Si este foarte probabil sa aiba si asa ceva daca a luat un antibiotic puternic. Cel mai simplu este sa ii dati probiotice si sa tina un minimum regim alimentar, fara alimente crude, acidulate, dulciuri grele. Acum se gasesc si la farmacie, dar din propire experienta, cele mai bune sunt cele gen acidophilus+fos. Sunt mai scumpe cred, dar au efect de la primele administrari. Asa o sa se rezolve si balonarile si toate senzatiile acelea fizice neplacute.
Ce teste pentru alergii alimentare a facut? E foarte important de stiut.
Cum este scaunul ? Frecventa, culoare, daca face cu efort.
Test pentru depistare Helicobacter Pylori a facut? Din scaun, sange sau la endoscopie se poate afla.
Va urez insanatosire grabnica si tinem legatura daca doresti!
0
05-03-2012, ora 18:22
sandra2000
Nu este medic/terapeut
sandra2000
aseara am ajuns la spital la urgenta din nou.Durerile de burta cu senzatii de voma m-au speriat rau de tot cind fetita mi-a spus ca durerea merge in partea dreapta jos si mi-a aratat zona apendicelui.am cautat repede simptomele apendicitei si corespondeau cu ale fetitei. asa ca am petrecut inca o noapte la spital. I-au facut o radiografie abdominala din care a reiesit ca fetita e constipata si din cauza asta are aceste senzatii.curios... ca are scaun zilnic si cam de doua ori pe zi, niciodata nu s-a plins de constipatie.Doctorita i-a dat zantac antiacid si asistenta i-a facut o enema (clisma).sper sa fie asta adevarata cauza si sa-i treaca ca tare e rau cind vezi cum sufera copilul, nu-ti trebuie nimica in momentul ala si parca am ajuns sa nu mai am incredere in doctori.Mi-au dat o lista cu ce sa hranesc copilul si sa tina regim. Pai dupa lista lor nu prea mai ramine nimic cu ce sa hranesc copilul. nu are voie piine alba, nici neagra doar cu seminte care e cea mai periculoasa la un copil ca orice saminta.. oricind..poate infecta apendicele.nu are voie lactate, nu paste, nu pizza, nu cartofi, orez numai maro, fara brinzeturi, nu sucuri portocale sau altele acide, cit mai multa mincare ce contine fibre.e foarte greu sa hranesti un copil cu legume si carne fripta sau gratar.Ce pot sa-i dau la scoala?e copil, vede, pofteste si mai ales cind iti e interzis atunci parca vrei mai mult.am sa fac si tratamentul asta sa vad daca intradever aceasta e cauza.Toate testele de alergie i-au fost facute din singe, si nu e alergica la nimic, doar primavara la pomi ca marea majoritate. Tot aseara la spital i-au luat singe sa vada daca are Helycobacter pylori.Ne vor suna cu raspunsul intr-o saptamina.Am sa iau mere si pere ca stiu de mult ca un pahar de suc de mere amestecat cu pere baut pe seara ajuta la digestie.am sa iau iaurturi probiotic.Sper sa fie bine si sa treaca. Multumesc de raspuns si va mai scriu sa vad daca merge tratamentul.O zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • De ce stomacul meu ramane plin atat de mult timp?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •