Basici cu pline cu lichid incolor

09-06-2011
fancysyl
Nu este medic/terapeut
fancysyl
Mi-au aparut pe degetele de la maini basici cu lichid incolor insotite de prurit puternic si apoi mi-au aparut si pe degetele de la picioare si mi-e teama sa nu se ia si in alte parti. Cred ca este vorba de o ciuperca.Ma poate ajuta cineva cu detalii eventual cu ce s-ar putea trata ? Va multumesc!
5 comentarii
0
09-06-2011, ora 23:08
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
doar un control la dermatologie..va poate ajuta.

Trebuie si VAZUT...si repede si-un tratament.

O seara linistita.
0
11-06-2011, ora 12:46
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Besicutele neinsotite de roseata se numesc dishidrozis si pot reprezenta o manifestare alergica.
Poate reusiti sa faceti un examen micologic (daca exista scuame-cojite).
Ca si tratament incercati sa luati un antihistaminic pe gura (Claritine, Telfast) si utilizati un corticoid local (Fucicort, Diprogenta).
Numai bine,
0
11-06-2011, ora 16:24
fancysyl
Nu este medic/terapeut
fancysyl
Multumesc frumos!
0
30-07-2012, ora 16:25
alexandraolivia
Nu este medic/terapeut
alexandraolivia
BUNA ZIUA AM SI EU O PROBLEMA ASEMANATOARE MI-AU APARUT NISTE BASICI PE MAINI PE CARE LE-AM SPART SI S-AU INTINS PE DEGETE.ACUM PIELEA E SENSIBILA SI SE DESCUAMEAZA...AM OBSERVAT CATEVA SI PE PICIOARE PE LATERALELE TALPII..CE POT SA AM...DISHIDROZA CUMVA..MENTIONEZ K MA MANANCA UNEORI
?MULTUMESC
0
01-08-2012, ora 14:27
sfiosul
Nu este medic/terapeut
sfiosul
buna ziua.am si eu o problema.am o mincarime pe palme si intre degetele de la miini.daca le frec una de alta palmele ma maninca din ce in ce mai tare si apar si niste basicute care ma maninca si daca ma scarpin pina le rup ramin niste pete maronii care cu timpul se trec.nu stiu ce ar putea fi deoarece apar in luna iulie si dispar prin septembrie in fiecare an.am lucrat in petrochimie.ma poate ajuta cineva?.multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Legătura dintre alergii și sănătatea mentală
  • Femeile prezintă prurit mai rar decât bărbații
  • Veziculele (bășicuțele cu lichid) pe piele - cauze, diagnostic diferențial, tratament
  •