basici in talpa

72 comentarii 1 23 Înainte ›
0
06-05-2010, ora 19:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru florinachezan:
Trebuie sa faceti un tratament cu antibiotice si sa excizati batatura la un cabinet dermatologic.
0
06-05-2010, ora 19:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ignat alexandra:
Daca mai apar, aplicati Advantan crema de 2 ori pe zi, dimineata si seara, pe leziuni si continuati sa-i dati Claritine.
Incercati sa vedeti daca aparitia basicilor nu are legatura cu o anumita incaltaminte sau ciorapi.
0
12-05-2010, ora 00:27
petre26
Nu este medic/terapeut
petre26
buna am si eu o problema care ma supara de un an. In talpa piciorului imi apar niste bubite albe cu puroi alb. ce asa putea sa iau sa ce sa fac ca sa nu mai apara, pt ca apar cate o saptamana si dupa aceea nu mai imi apar cam o luna si jumatate.
va rog sa ma ajutati
0
16-05-2010, ora 10:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In ce zona a talpii apar?
0
31-05-2010, ora 23:40
petre26
Nu este medic/terapeut
petre26
in partea din fata si intre degete
0
13-06-2010, ora 14:35
zarea
Nu este medic/terapeut
zarea
Buna ziua!Baiatul meu are 3 ani si 6 luni si de ieri am observat pe talpi si in palme niste bubite mici si rosii in mijloc avind parca apa.Spuneti va rog ce ar pute fi?
0
14-06-2010, ora 21:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru petre 26;
Aplicati Lamisil gel, in fiecare seara, timp de 14 zile.
0
14-06-2010, ora 21:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru zarea:
Ar putea fi prurigo strofulus.
0
22-06-2010, ora 23:01
MrBatzu
Nu este medic/terapeut
MrBatzu
Ajutoooooor!
Salutare, am citit aproape toate comentariile despre "baesici in talpa" si nu sunt edificat nici pe partea cu explicatiile, nici pe cea cu tratamentele. Pe scurt, am baesici, mancarimi, coji in talpi pe toata perioada verii. Sunt si intre degete. Nu mai suport. Am fost la o clinica la Colentina (medlife?), mi-au recolat probe si au spus ca nu e micoza. Ce este si cu ce se trateaza, VA ROOOOG!

p.s. inainte de armata nu aveam asa ceva.
0
26-06-2010, ora 09:35
adriana22m
Nu este medic/terapeut
adriana22m
buna am un baietel de un an jumate si de vara trecuta cand avea numa 6 luni ia iesit niste besici cu apa in talpa care prima data sunt mici si se tot maresc pana se sparge sil ustura medicu de fam ma sfatuit sal dau cu mixura metolata dar nare nici un efect am fost si la pediatru si la detarmatolog si miau spus ca e alergie dar de ce nu trece si ii mai iese si pe picoruse pana la genuchi tot niste besicute marunte cu lichid si pe laba manei datimi un sfat ce sa fac ca mam saturat de bubitele de pe el nu stiu ce sai fac sa ii treaca e micut si se scarpina il deranjeaza va rog spunetim ce as putea sai fac va multumesc
0
28-06-2010, ora 19:51
adriana22m
Nu este medic/terapeut
adriana22m
acuma ia aparut si niste pupite marunte pe partea stanga a corpului si pe spate cateva spunetimi va rog ce ar putea fi si cu ce las putea trata multumesc
0
29-06-2010, ora 13:27
adriana22m
Nu este medic/terapeut
adriana22m
de ce numi raspundeti va rog datimi un sfat ce sa fac
0
03-07-2010, ora 20:46
adriana22m
Nu este medic/terapeut
adriana22m
vedeti ce micut sunt spunetimi ce ar putea sa-mi faca mama sami treaca
0
06-07-2010, ora 21:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru MrBatzu:
Daca nu este micoza, atunci ce v-a spus ca este si ce tratamament v-a recomandat ??
0
06-07-2010, ora 21:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru adriana22m:
Dati-i Aerius sirop sau Claritine sirop, o masura pe zi si ungeti-l cu Advantan crema pe bubite.
Probabil ca si copilul dvs are Prurigo strofulus.
0
07-07-2010, ora 13:32
MrBatzu
Nu este medic/terapeut
MrBatzu
Buna ziua,
D-na doctor mi-a spus ca este o eczema. Am primit un tratament pe care nu il mai tin minte, fiind vorba de acum 4-5 ani si care nu a dat niciun rezultat. M-am resemnat cu faptul ca macar iarna trece de la sine.
Acum am gasit acest forum si m-am gandit ca poate o rezolv si pentru perioada de vara.
Am gasit o crema pt picioare la un magazin DM iar pe eticheta scria ca se aplica in cazul "basicilor de apa", si m-am gandit ca daca si basicile din talpa mea elimina lichid apos ( fara culoare, miros, etc), ar putea fi "de apa". Am dat si tot nu se vede niciun rezultat.
Din ce am mai vazut pe net seamana cu Tine pedis.
O zi buna
0
13-07-2010, ora 20:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tinea pedis este micoza piciorului !
Incercati si dvs tratamentul cu Lamisil recomandat mai sus.
0
15-07-2010, ora 15:45
adriana22m
Nu este medic/terapeut
adriana22m
am fost la dermatolog si mia dat eritromicina sandoz si flonidan si ceva unguent preparat nu inteleg denumirea mia zis ca are dermatita si nu mai stiu cum ca nu prea am iteles si iam dat tratamentu la baiat dar vadca au inceput iara sai apara in talapa sil mananca am sa incerc si tratamentu zis de dumnavoastra sper sai faca efect si sai treaca multumesc enorm ca miati raspuns multumesc
0
16-07-2010, ora 13:51
adriana22m
Nu este medic/terapeut
adriana22m
puteti sami spuneti va rog de la ce provine boala asta prurigo stofulus ca am cautat pe net dar nu am gasit nicio explicatie va multumesc
0
16-07-2010, ora 14:30
adriana22m
Nu este medic/terapeut
adriana22m
aerius sirop, claritin se da numa pe reteta cum pot sa fac sa cumpar si crema advantan nu se gaseste cum pot face rost de ele
0
20-07-2010, ora 13:47
serban adriana
Nu este medic/terapeut
serban adriana
buna ziua1Am si eu o problema de care nu mai scap.Pe talpa piciorului imi apar niste bube pline cu apa care ma dor la atingere.Doar atunci cind le sparg cu un varf de ac sterilizat pot merge si apoi ele se usuca.Va rog sa-mi spuneti din ce cauza imi apar si ce trebuie sa fac ca sa scap de ele.
Va multumesc foarte mult.
Astept raspunsul d-voastra!!!
0
22-07-2010, ora 16:57
dan_emar
Nu este medic/terapeut
dan_emar
Buna ziua! O problema asemanatoare cu cele de mai sus am si eu.Aceasta consta in aparitia unor exfolieri ale pielii intre degete mici, inelare si mijloci de la ambele maini si aparitia unor basici de diferite dimensiuni in ambele talpi si pe gleznele picioarelor.Ma maninca foarte tare si uneori sunt dureroase la mers. Una dintre ele am spart-o astazi cu un ac si a curs un lichid incolor, uleios.Este prima data cand i-mi apar aceste bubite si va rog frumos daca se poate sa i-mi recomandati un tratament sau sa ma sfatuiti unde sa merg.Mentionez ca sunt din Bucuresti.
Va multumesc!
0
25-07-2010, ora 20:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru serban adriana si dan_emar:
Amandoi ar trebui sa fiti examinati de un medic dermatolog.
0
26-07-2010, ora 07:14
dan_emar
Nu este medic/terapeut
dan_emar
Multumesc.
0
12-08-2010, ora 14:56
Lamishto
Nu este medic/terapeut
Lamishto
Buna!am o problema va rog sa ma ajutati daca se poate!Acum in jur de 3 ani am luat un herpes, pe fata.in prima faza era putin mai rau, imi ieseau si bube in sprancene.Am fost la doctor, si mi s-a prescris hidrocortizon, si pe langa am mai facut si niste raze, pe fata, nu stiu exact ce fel de raze, un aparat cu lumina galbena.Razele le faceam destul de des, de 3, 4 ori pe saptamana, motiv pt care am si renuntat la ele.Hidrocortizonul nu imi vindeca definitiv herpesul, dor il calmeaza ceva timp.Va rog daca se poate sa imi spuneti ce as putea sa iau ca sa scap de el, ma chinui asa de 3 ani!
0
12-08-2010, ora 16:56
MrBatzu
Nu este medic/terapeut
MrBatzu
Gata!
Am scapat de mancarime, exfoliere, basicutze, etc. in talpi. Am dat pe talpi cu o substanta ce continea terbinafina dar nu a avut efect decat pe jumatate. Am dat cu Lamisil 14 zile asa cum am vazut pe acest site de socializare si am scapat.
Multumim de sfaturi.
Succes in continuare!
0
15-08-2010, ora 01:56
madalinutza94
Nu este medic/terapeut
madalinutza94
buna, ma numesc madalina, am 16 ani si as avea si eu nevoie de ajutor.de 2 zile am umblat fara papuci pe asfaltul fierbinte si mi-a iesit in talpa o basica foarte mare si dureroasa incat nu pot sa calc cu toata talpa din cauza durerii..exista motive de ingrijorare?ar trebui sa o sparg?(tin sa mentionez ca nu m-am intepat si nici nu m-am lovit)
0
15-08-2010, ora 18:04
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Lamishto:
In mod sigur nu este herpes ! Mergeti mai intai la un dermatolog pentru un diagnostic corect!
0
15-08-2010, ora 18:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru madalinutza94:
Dezinfectati-o cu Betadina, intepati-o cu un ac steril, apoi aplicati Baneocin unguent pe ea, de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
0
15-08-2010, ora 18:37
madalinutza94
Nu este medic/terapeut
madalinutza94
va multumesc..sunteti salvarea mea:)
Adaugă un comentariu / răspuns
72 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Veziculele (bășicuțele cu lichid) pe piele - cauze, diagnostic diferențial, tratament
  •