basicute cu lichid pe degete

17-08-2008
anca_ralu
Nu este medic/terapeut
anca_ralu
pe degetele de la maini imi tot apar mici basicute cu lichid. Uneori ma si mananca. Dupa o anumita perioada de timp se usuca si pielea ramane foarte aspra. Am incercat sa hidratez zona foarte bine insa nu ajuta. E foarte inestetic. Desi am 24 de ani mainile arata de parca as avea de 3 ori mai mult. Aceste basicute revin periodic. Nu stiu ce sa mai fac. Nu am consultat un medic deoarece programul meu nu imi prea permite
5 comentarii
0
17-08-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca este vorba despre o eczema dishidrozica. Cauzele sunt multiple, asa ca va trebui sa va faceti timp sa ajungeti la un medic dermatolog.
0
09-09-2008, ora 00:00
lonlon
Nu este medic/terapeut
lonlon
doar pe degete ai basicute? ca si eu am avut si am dat cu fluocinolon, e adevarat ca imi dispar dar dupa o peroada reapar, nu stiu nuci eu ce sa fac
0
18-03-2010, ora 13:03
danutz_oo7
Nu este medic/terapeut
danutz_oo7
Basici pline cu lichid mi-au aparut pe talpa piciorului stang si in apropierea degetelor dar nu si intre ele.Problema este ca se fac maricele. Nu ma maninca deloc ci dor foarte putin la apasare, in tipul mersului sau la condus autovehicul. Azi am fost la un medic. A spus ca boala se numeste "PLANTAR WART " si ca este un virus. Problema este ca nu sint in tara si medicul mi-a spus ca nu are dispozitie medicamentele necesare aici.Poate cineva sa imi traduca in romaneste denumirea acestei boli ? Sau ce tratament trebuie sa urmez, eventual ce medicamente ma pot ajuta ?
Multumesc anticipat.
0
20-03-2010, ora 08:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
"Plantar wart inseamna "veruci (negi) plantare".
Eu nu cred, insa, ca aveti asa ceva!
Negii plantari nu se manifesta prin basici! Este posibil sa aveti o ciuperca.
0
13-06-2013, ora 20:07
anna_anutzy
Nu este medic/terapeut
anna_anutzy
mi-au aparut pe maini, basicute sub piele pline cu un lichid incolor dar care provoaca mancarinâme se sparg si apoi prinde o coaja maron galbuie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Veziculele (bășicuțele cu lichid) pe piele - cauze, diagnostic diferențial, tratament
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •