Bicuspidie de valva aortica

28-08-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Ma numesc Irina si am 20 de ani. La inceputul acestui an am efectuat un control medical si mi s-a recomandat o ecografie cardiaca in urma careia am fost diagnosticata cu bicuspidie de valva aortica, prolaps de valva aortica si prolaps de valva mitrala anterioara, cu regurgitari mici spre moderate. V-as ruga sa-mi explicati in termeni mai putin "de specialitate" acest diagnostic si mai ales ce riscuri prezinta aceasta anomalie congenitala, asa cum a fost ea numita.
Mi s-a prescris 1/2 pastila betablocant (Metropolol) in fiecare dimineata.
Mentionez de asemenea ca exista antecedente in familie, tatal meu si parintii sai suferind diverse probleme cardiace.
As vrea sa stiu de asemenea daca pot lua anticonceptionale, avand acest diagnostic. Va multumesc!
1 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
In mod normal sangele care iese din inima si intra in aorta (cea mai mare artera a organismului prin care se propulseaza sange in aproape tot organismul) trebuie sa treaca prin niste valve ale aortei, trei la numar; ele sunt descrise ca niste "cuiburi de randunica" si in timpul diastolei (peroada de "relaxare" a inimii) sunt inchise etans, iar in sistola (cand se contracta inima) se deschid pentru a trece sangele spre aorta.
La tine sunt doar doua valve in loc de trei (bicuspidia) si nici nu se inchid etans in diastola din cauza prolapsului (o deplasare anormala a valvelor). La fel se intampla si cu o valva mitrala (care se afla intre atriul si ventricolul stang - doua din "camarutele" inimii); aceasta se deplaseaza anormal in atriu atunci cand ea de fapt ar trebui sa inchida etans comunicarea dintre atriu si ventricol; astfel ca sangele "scapa" mai devreme prin aceasta deschizatura si prin urmare in sistola sangele va fi propulsat cu o viteza si o presiune mai mica in organism, existand o perfuzie insuficienta a organelor. La tine aceasta regurgitare nu este mare si poate fi controlata medicamentos. Dar trebuie sa faci controale periodice, cu atat mai mult cu cat ai si alte rude cu afectiuni cardiace.
Din cate stiu eu contraceptivele nu interactioneaza cu betablocantele, dar este bine sa intrebi si medicul cardiolog la care mergi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.