Biopsie ganglion limfatic

20-07-2022
aikipy
Nu este medic/terapeut
aikipy
Buna ziua!

In urma cu 10 luni mi-a apărut o adenopatie la ganglionul submentonier-stânga. Am luat antibiotice de la ORL si apoi Stomatologie, nu a dat înapoi. Am mers la hematologie, mi-a zis ca nu pare grav, dar daca vreau, sa iau biopsie din el. Am mers la chirurg si a zis ca nu considera ca e necesar.

In urma cu doua săptămâni mi-a mai apărut o adenopatie, infraclaviculara tot pe partea stânga. Acesta pare mai mare, dar imagistul la care am fost la ecografie zice ca e de doar 0.5cm. Eu îl simt mult mai mare.

Alte simptome pe care le am: splina de 13 cm, uneori am un prurit puternic pe brațe. Simt ca nu mai pot sa mănânc la fel de mult ca înainte, când mănânc prea mult ma balonez atat de tare, încât am o senzație ciudata care începe din spate si se duce spre mâini in jos si tot restul corpului (dupa cum simt, pare cauza neurologica, posibil ceva apasă pe un nerv si imi crează Senzațiile acelea). Mai este o senzație un pic ciudata când înghit, uneori. Nu ma doare, dar e ca si cum ar fi ceva in cale.

Nu prea stiu ce sa fac. Mai insist pentru biopsie? Sa fac un CT la torace? Sau la gât? Daca fac biopsie, ar trebui sa imi scot tot nodulul, sau pot face prin aspirație cu ac inițial?

Mulțumesc!
3 comentarii
0
20-07-2022, ora 10:12
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Biopsia nu ar fi rau sa o faceti, ar aduce indicii pentru diagnostic.
Dar tinand cont si de simptomele digestive pe care le prezentati, e necesara o esogastroscopie.
0
20-07-2022, ora 10:55
aikipy
Nu este medic/terapeut
aikipy
Mulțumesc mult! Mai încerc cu biopsia, apoi merg la gastro. O zi frumoasa!
0
30-08-2023, ora 17:07
petrebabici@gmail.com
Nu este medic/terapeut
petrebabici@gmail.com
Buna ziua, ce ati rezolvat? Multa sanatate!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiul demonstrează poate fi redusă în siguranță îndepărtarea ganglionilor limfatici la pacienții cu cancer de sân
  •