BIOTINA | Forumul Medical ROmedic

BIOTINA

15-02-2018
Malinna28
Nu este medic/terapeut
Malinna28
Buna ziua! Am citit curând pe câteva bloguri despre biotina și efectele acesteia și as fi interesata sa iau pentru unghii și în special pentru par, dar având în vedere ca are efect benefic pt creșterea parului, o sa se observe doar la podoaba capilara sau exista riscul ca și parul de pe corp sa crească (în special cel facial, am ceva probleme cu asta și nu mi as dori sa fac mai mult rău decât bine). Mulțumesc!
1 comentarii
1
17-02-2018, ora 17:28
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Doamne, ajuta.

Malinna28,
Biotina ajuta la cresterea, intarirea si infrumusetarea unghiilor si a parului (doar a celui din cap). Biotina NU influenteaza cresterea parului de pe fata, de pe picioare sau de pe piept, acela creste DOAR sub influenta androgenilor (cu precadere sub influenta dihidrotestosteronului). Daca tindeti sa suferiti de hirsutism ar fi indicat sa consultati un medic endocrinolog. Ovarele polichistice pot conduce la probleme cu parul facial, ca de altfel si o hipersecretie de DHEA la nivelul suprarenalelor, dar nu numai.
Dozele de minim 10.000 mcg pe zi de biotina au efect pozitiv asupra unghiilor si a parului (maxim 30.000 mcg).
Consultati un medic naturopat.

Toate cele bune,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: