blefarita

20-01-2010
Timea Mascovici
Nu este medic/terapeut
Timea Mascovici
buna seara.de ceva vreme ma confrunt cu o problema in zona ochilor, mai precis a pleoapelor.mi se fac nistee cruste galbui pe pleoape in zona genelor care ma cam deranjeaza. ma ustura pleopele de mor.dimineata cand ma trezesc am niste chestii la ochii de-mi vine sa ma sui pe pereti..ca si un fel de puroi.dar foarte mult.daca incerc sa indepartez acea crusta mi see umfla pleoapele si se rosesc si ma ustura foarte tare.am incercat sa imi tin un disc de vata cu musetel pe ochi dar nu sa intamplat nimic.am incercat cu visine, iar, nimic.nu mai stiu ce sa fac.ma puteti ajuta cumva ? va multumesc.
4 comentarii
0
20-01-2010, ora 20:47
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Cel mai indicat ar fi sa consultati un medic oftalmolog.

Multa sanatate!
0
20-01-2010, ora 22:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Eu iti recomand mai intai, un examen bacteriologic al secretiei conjunctivale, evidentierea Ag chlamydial, determinarea Ig G anti HSV tip1 pentru a putea ajusta tratamentul in caz de esec al terapiei initiale; frecvent, eu recomand urmatoarea schema de tratament: igiena locala cu un sampon pentru bebelusi" no tears", dimineata si seara; Floxal colir-1 picatura de 5 ori pe zi, 10 zile; Blugel oftalmic( sau Corneregel)-1 aplicatie in sacul conjuctival inferior de 2 ori pe zi, 1 luna; seara, inainte de culcare, dupa igiena cu sampon, Floxal unguent oftalmic -1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor palpebrale, 10 zile; Claritine( sau Ketotifen) 1 tb pe zi seara, 10 zile; dupa zece zile de tratament cu Floxal, daca s-a remis simptomatologia, recomand Blephagel-1 aplicatie la nivelul marginilor palpebrale dimineata si seara, dupa igiena locala riguroasa, timp de 1 luna de zile( se ung genele, ochii fiind inchisi) ; numai bine
0
20-01-2010, ora 22:25
Timea Mascovici
Nu este medic/terapeut
Timea Mascovici
multumesc foarte mult, am sa fac cum ati zis!sper sa scap de aceasta problema.
0
06-03-2017, ora 22:36
arianne
Nu este medic/terapeut
arianne
---------*

Am citit asta si am pus si eu pe pleoape miere cu grija sa nu intre in ochi. A fost singura care a facut sa nu ma mai "manince" pleoapele

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: