Boala de piele la copil de 6 ani

08-04-2012
lumy71
Nu este medic/terapeut
lumy71
Buna sara !
De aprox. zece zile fetitei mele i-au aparut pe corp -mai mult pe burtica, manute si picioruse - bubite mici, rosii care ulterior au devenit pete de marimea unor boabe de piper de un rosu intens, care-i produc un prurit intens.
A fost consultata de medicul de familie, pediatru si dermatolog. Ni s-a spus ca este o boala de piele - dar nu s- a specificat concret, ce anume.
Problema este ca dupa toate tratamentele : dexametazona, advantan.locoid, zirtec, aerius si la final betadina si clobetasol nu sunt rezultate !
Faptul ca lucrurile stau pe loc, ba chiar in prma parte a intervalului sau accentuat, ma ingrijoreaza !
Cu multumiri anticipate, astept un raspuns competent !
2 comentarii
0
08-04-2012, ora 11:02
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Nu este una din bolile copilariei cum ar fi scarlatina, rubeola...? Puteti consulta si un medic homeopat, exista remedii homeopate care pot ameliora simptomatologia. Numai bine
0
08-04-2012, ora 22:50
lumy71
Nu este medic/terapeut
lumy71
Buna seara !
Tinand cont de faptul ca nu au aparut modificari la nivelul ganglionilor si al limbii, ca nu a facut febra mai mare de 38 - iar aceasta a fost pusa pe seama unei raceli la plamani, pentru care urmeaza cu fromilid si eurespal - aceste diagnostice au fost excluse. Cred ca singura asemanare ar fi roseata pronuntata din obraji, insa fara paloare sau stare generala proasta !
Si din cate cunosc eu, bolile copilariei nu dureaza atat de mult !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •