BOALA STARGARDT

27-03-2012
morarmarina
Nu este medic/terapeut
morarmarina
buna ziua
mama mea in varsta de 67 de ani, are probleme grave de vedere de la varsta de 30 de ani. Diagnosticul primit la debutul bolii a fost urmatorul: atrofie optica, degenerescenta corio-retiniana, nevrita optica. vedere od la 50 cm, vedere os 50 cm. CVAO=stramptorat concentric, CVOS- scatom patologic inferior intre 40 si 50, FOAO papile cu paloare temporala, placard corio-retinian cicatriceal de aproximativ 3 D papilare, ce acopera regiunea maculara, multiple placarde mici coreoretiniene diseminate pe intreg campul retinian (am citit diagnosticul de pe o veche iesire din spital si probabil s-au strecurat greseli). Pana in jurul varstei de 35 de ani vederea a sacazut, dar de la varsta de 35 de ani, dupa repetate tratamente, evolutia bolii s-a oprit. In jurul varstei de 65 de ani a inceput sa scada din nou vederea. La un consult oftalmologic i s-a stabilit alt diagonosic: Boala Stargardt, atrofie optica, cataracta subcapsulara. VOD=nd la 20 cm, VOS=nd la 40 cm, PIOD 16 mmhg, PIOS 16 mmhg, scotom central, simt cromatic alterat in toate axele. Reflexe motorii incetinite la AO, atat directe cat si indirect. CV la AOputernic alterat. Leziunile atrofice retiniene sunt foarte extinse, cu suferinta marcanta a nervului optic, consectiva atrofiei corio-retiniene.

As avea doua intrebari :

1. Va rog sa imi spuneti daca avand in vedere diagnosticul primit ar fi riscanta operatia de cataracta (daca nu ar duce la evolutia bolii Stargardt ), sau ce alta solutie ne propuneti pentru a nu ajunge la pierderea vederii;

2.Pe baza diagnosticului initial mama mea a fost incadrata aproape de la inceputul evolutie bolii in gradul 2 de handicap definitiv. Medicii care au monitorizat-o au indrumat-o mereu sa incerce sa obtina gradul 1, deoarece diagnosticul pe care il are impune incadrarea in gradul de handicap grav, cu insotitor( intradevar nu se descurca singura). S-a prezentat la comisie cu ultimul diagnostic descris de mine mai sus cu mentiunea medicului care a pus diagnosticul ca operatia de cataracta ar imbunatarii foarte putin acuitatea vizuala( Operatie pe care verbal nu au recomandat-o, considerand-o riscanta). Medicii de la comisie au considerat ca avand in vedere ca scrie pe adeverinta medicala ca operatia ar imbunatatii oricat de putin vederea nu mai poate fi incadrata intr-un grad de handicap decat dupa efectuarea interventiei. Nu mi se pare corect deoarece inainte de a avea cataracta a fost incadrata intr-un grad de handicap, iar acum cand diagnosticul initial nu s-a imbunatatit si in plus are si alta afectiune nu mai poate fi incadrata in grad de handicap pana nu trateaza afectiunea noua;
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.