Boli cu transmitere sexuala

05-11-2007
yonutz_fly
Nu este medic/terapeut
yonutz_fly
Am urmat 10 zile tratamentul cu Zanocin OD 400 si in continuare prezint arsuri si usturimi la urinare, precum si unele mancarimi in zona anala si uretrala, precum si scurgerea unui lichid (infectie) de culoare albicioasa-galbuie din penis (uretra). Va rog frumos nu ocoliti intrebarea mea si spuneti-mi de ce anume sufar (medicul mi-a dat diagnosticul de uretrita acuta) si ce medicamente pot lua pentru tratarea acestei boli? Eu cred ca este o boala cu transmitere sexuala. Imi puteti spune ce boala este? Si care sunt consecintele ei?
Va multumesc anticipat. Daca se poate as dori sa pot primi cat mai repede raspunsul pe adresa de email. La revedere.
13 comentarii
0
08-11-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca ai o uretrita gonococica, iar gonococul este rezistent la Zanocin. Ar trebui sa faci un tratament injectabil cu Ceftriaxona sau Fortum, insa trebuie in prealabil sa te vada un medic dermatolog. Conscintele netratarii... sunt multe si nu foarte placute !!
0
09-11-2007, ora 00:00
yonutz_fly
Nu este medic/terapeut
yonutz_fly
Va multumesc frumos domnule doctor Mihalache Dorin pentru raspunsul la intrebarea mea. Vreau sa va spun ca acum dupa 17 zile de la infectare, nu m-am vindecat deloc, din contra cred ca este mai mult mai grav. Partial simptomele de usturime si arsuri la mictiune au disparut, dar se mai scurge in continuare infectie din uretra de data aceasta e si tulbure, adica nu numai albicioasa-galbuie, iar in plus au aparut niste dureri ingrozitoare, atunci cand am erectie(mai ales) si mancarimi ingrozitoare in zona anala in timpul mictiunii. Imi puteti spune, va rog frumos, ce trebuie sa fac? La alt medic nu am mai fost. Pentru a face tratamentul injectabil, este necesara internarea in spital? Si cat va dura acest tratament? Va rog mult sa-mi raspundeti si mie la aceste intrebari si sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac. Va multumesc mult!
0
09-11-2007, ora 00:00
yonutz_fly
Nu este medic/terapeut
yonutz_fly
Domnule doctor vreau sa varog, daca puteti, sa-mi spuneti cu aproximatie care este costul acestui tratament si daca stiti cumva unde anume pot sa ma duc in Bucuresti sa rezolv aceasta problema, sunt din provincie si stau in capitala de 5 saptamani, astfel incat nu cunosc unde trebuie sa ma duc. Va multumesc mult!
0
27-03-2009, ora 08:59
dedeuta
Nu este medic/terapeut
dedeuta
buna ziua!de 4 zile prietenul meu are o scurgere prin uretra albicioasa, lipicioasa si abundenta.m-am documentat putin pe internet dar am zis sa cer sfatul medicului oricum vom merge si la o consulatatie dar sunt un pic ingrijorata sa zic asa.Sper sa ma ajutati.MULTUMESC si astept raspunsul dumneavoastra.
0
27-03-2009, ora 21:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil ca sotul sa aiba o boala cu transmitere sexuala.
0
23-08-2009, ora 12:51
dariame
Nu este medic/terapeut
dariame
solicit ajutorul dumneavoastra:acum cateva luni, in zona anala, era prezent un miros urat anal la o perioada scurta dupa baie.mi s-a recomandat de medic sinerdol.am luat o cura, mi-a trecut, la un timp m-am reinfectat de la sotul meu, am inceput sa luam iarasi, dar accidental am uitat sa iau daza necesara. asa ca tratamentul nu a mai fost eficient.sfatuiti-ma ce tratament sa iau.sunt foarte panicata, deoarece mirosul din zona anala este foarte neplacut si puternic, imi este jena la locul de munca, pretutindeni.intre timp am facut si o secretie vaginala, care a iesit bine. imi doresc sa scap de aceasta problama groaznica.mentionez ca nu am scurgeri anale de nici un fel
0
23-08-2009, ora 12:53
dariame
Nu este medic/terapeut
dariame
adresa mea de mail este -, daca se poate.nu as vrea sa deranjez prea mult, cu multumiri, Daria
0
03-01-2010, ora 11:40
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca nu aveti secretie purulenta din uretra, inseamna ca simptomele sunt datorate pietricelelor de la rinichi ce lezeaza uretra atunci cand sunt eliminate.
Daca exista secretie purulenta uretrala, aceasta trebuie examinata la microscop pentru a se stabili un diagnostic.
0
03-01-2010, ora 13:53
gigibra
Nu este medic/terapeut
gigibra
Domnule Doctor nu exista nici un fel de secretie purulenta desi au trecut 3 luni de la contactul sexual neprotejat , poate de atunci am inceput sa constientizez usturimea care nu este mereu prezenta si imi apare deobicei doar in pozitia sezut sau in pat noaptea sau cand simt nevoia sa urinez (si am o urinara normala din punct de vedere cantitativ ) dar si inainte de acel contact eu am avut urina galbuie si un miros (ziceau unii )mai pronuntat . Am o intrebare :::::: exista aciditate a urinei????? se poate ca aciditatea, daca este sa afecteze uretra ???? ma gandesc ca meniul deloc conform cu starea mea de sanatate sa nu produca o aciditate pe care uretra sa nu o accepte. Va multumesc pentru raspunsurile date mie si celorlalti , va urez un an mai bun mai prosper , sanatate si iubire
0
05-01-2010, ora 20:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Urina ESTE acida!
Pentru lamurirea problemelor dvs ar trebui sa va consulte un medic internist.
0
07-01-2010, ora 19:25
gigibra
Nu este medic/terapeut
gigibra
examenul urologic a fost negativ deci se exclude orice boala cu transmitere sexuala???
0
12-01-2010, ora 18:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu v-am trimis la internist, nu la urolog !!!
0
13-01-2010, ora 18:04
gigibra
Nu este medic/terapeut
gigibra
eu initial am fost la medicul de familie el ma trimis la ecografie apoi la urolog cel care ma si trimis sa fac examenul de urocultura acum voi merge si la un internist ca pana sa obtin rezultatul uroculturii si sa ma consult cu dumneavoastra nici nu stiam ca urina poate fii si acida va multumesc inca o data de sfaturi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bărbați: semne precoce ale unei boli transmise prin sex - cum să le recunoști și ce să faci
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •