Boli pulmonare - disconfort in partea dreapta a toracelui

21-01-2019
SlaughterBlade
Nu este medic/terapeut
SlaughterBlade
Buna. Ma numesc Matei si am 19 ani. De 4 luni am un mic disconfort in piept aproape zi de de zi Totul a inceput cu o raceala in care aveam frisoane si tuseam mult cu expectoratie dar dupa raceala nu am mai tusit nici pana in ziua de astazi. Disconfortul il am in partea dreapta a toracelui, am fumat timp de 5 ani cam jumatate de pachet pe zi si m-am lasat acum 2 luni. As dori sa stiu daca daca exista sansa de cancer pulmonar, sau daca ar trebui sa imi fac raza la plamani. Mentionez ca disconfortul nu este dependent de respiratie, si nu am alte simptome. As dori sa aflu si mai multe simptome ale cancerului pulmonar.
1 comentarii
0
10-04-2019, ora 16:23
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Fără alte simptome (tuse cu sânge, scădere ponderală, modificarea vocii sau a caracterului tusei, durere toracică) e destul de puțin probabil să aveți cancer pulmonar. (există și forme asimptomatice de cancer, inclusiv la persoane tinere, mai ales că există și factori de risc precum fumatul). Durerea se modifică cu poziția sau este accentuată de inspirul profund, tuse, râs? Durerea este difuză sau este localizată? Ce fel de durere este? (arsură, înțepătură, gheară, apăsare, junghi) Faptul că aveți acest disconfort/durere de mult timp e recomandat să faceți o radiografie. Dacă e normală atunci probabil e ceva osteo-muscular, deci nimic grav, dacă există modificări pulmonare faceți un CT toracic ca să vedeți cât mai clar ce este. Sper să vă fie de folos ce v-am scris. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •