Bolnav de TBC si problema cu inima

22-01-2014
flory2016
Nu este medic/terapeut
flory2016
Dle doctor tatal meu are 53 de ani si mai multe complicatii, are prob cu plamanii sunt f bolnavi a avut tbc, are inima foarte bolnava, inceput de diabet si tensiune 20.
Are si 2 preinfarturi... acum 2 zile s-a lasat de fumat si doc i-a dat acest tratament. tertensif, lorista, atoris... cate o pastila pe zi. dar el bea 5 l de bere pe zi. sa ia tratamentul daca bea berea?
sau este grav poate pati ceva? il ajuta tratamentul? caci doctorii ne-au spus ca anul aceste il vom pierde.
Ce parere aveti?
2 comentarii
0
22-01-2014, ora 22:00
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu ca pacient si om am vazut foarte multe cazuri ca al tatalui tau si iti pot zice doar atat : ATATA TIMP CAT EL NU VREA SA TINA TRATAMENTUL VOI FAMILIA NU AVETI CE FACE. DACA EL NU VEA SA SE LASE DE BERE IARASI VOI NU AVETI CE FACE. MEDICAMENTELE NU SE IAU CU ALCOOL SI NICI INAINTE SAU DUPA CE SA CONSUMAT ALCOOL.
Decizia ii apartine lui, familia nul poate ajuta in astfel de situatii decat sai prezinte situatia in detaliu cand este treaz si sal faca sa inteleaga gravitatea situatiei, sau cum ai scris tu cu tratament poate trai un an si cu bere 5-6 luni si asta il poate face sa revina cu picioarele pe pamant.
0
23-01-2014, ora 02:08
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Consumul de alcool. In starea in care se gaseste, consumul de alcool, in acest caz de bere, este total contraindicat. Incercati sa faceti tot ce se poate ca sa nu mai consume alcool, altfel inima dansului nu va rezista. Cu respect :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tuberculoza (TBC)
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Tensiunea arterială „normală” a femeilor, mai mică decât cea a bărbaților
  •