Bont protetic care iese din implant

29-07-2020
nina2013
Nu este medic/terapeut
nina2013
In urma cu cateva luni am facut 2 implanturi. Totul a decurs foarte bine, nu au fost probleme. Dupa ce mi s-a luat amprenta pentru coroana ceramica, a inceput sa in cada bontul protetic. A cazut iar medicul l-a pus la loc. Asta s-a intamplat de cateva ori. La ultima insurubare am avut dureri f mari si nu stiu care ar fi cauza desurubarilor si pierderii bonturilor. Voi avea probleme si dupa ce imi va fi pusa lucrarea protetica?
Multumesc!
2 comentarii
1
29-07-2020, ora 17:39
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Cand va fi gata lucrarea bontul va fi strans cu cheia dinamometrica si nu va mai cadea.
0
01-10-2023, ora 17:51
Nachos77
Nu este medic/terapeut
Nachos77
Am facut 2 implanturi acum 2 ani. Coroanele proteteice sunt unite punte nu individuale spatiul fiind mic. De cateva luni se miscau usor dar mai apoi putin mai mult. Am fost la control in luna iulie si mi s-a spus dupa efectuare radiografiei ca probabil s-a decimentat coroana de pe bontul protetic sau ceva de genul. Ieri bontul protetic de pe un implant a iesit cu totul din implant iar unul a ramas in unul din implante. Am scos coroana proteteica cu bontul (celalat a ramas asa fara coroana inserat in implant) de pe implanturi si mi-am facut o programare la clinica unde au fost inserate aceste implanturi dar fiind weekend trebuie sa astept pana marti cand am reusit reusit sa gasesc cel mai repede un loc. Intrebare este oare ce s-a intamplat, nu au fost insurubate bonturile proteteice corespunzator, va putea fi pusa la loc coroana protetica, oare la ce sa ma astept marti? Precizez ca nu am dureri, sangerari, cred ca implanturile sunt ok in os sau cel putin asa pare. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •