Botox cand eram deja insarcinata

23-08-2018
ARIANAAA
Nu este medic/terapeut
ARIANAAA
Buna ziua.
Mi am injectat botox si acid hialuronic, dar menstruatia nu mi-a venit apoi.
Deci cred ca sunt insarcinata.
Urmeaza sa merg la o consultatie.
Dar sunt foarte panicata, pt ca peste tot citesc ca botoxul nu este recomandat in timpul sarcinii.
Dar nu am stiut ca urmeaza sa aflu ca sunt insarcinata.
Fatul poate avea anumite complicatii?
Doamne fereste..
As dori niste raspunsuri de la oameni competenti aici pe site, asta pana ajung la doctor.
2 comentarii
1
13-09-2018, ora 21:33
Dr. Claudia G.
Medicina generala
Dr. Claudia G.
Este putin probabil sa fie probleme pentru fat cu aceste doua substante.
Despre botox, studiile ne arata ca, fiind o substanta cu molecula mare, nu are tendinta sa treaca in circulatie si deci sa ajunga la fat, ci ramane local, in muschiul in care a fost injectat, la o administrare corecta. In plus, dozele administrate sunt foarte mici, in timp ce studiile efectuate la animale gestante au folosit doze mari.

In ceea ce priveste acidul hialuronic, acesta se gaseste in mod natural in corpul uman, cu precadere in ochi si articulatii. Administrat injectabil, este posibil sigur pentru sarcina, insa in timpul alaptarii este posibil sa nu fie sigur, deoarece nu se cunoaste daca trece in laptele matern si ce efecte ar avea.

Totusi, din cauza ca nu sunt suficiente studii cu aceste substante la femeile insarcinate, nu se poate spune cu certitudine ca administrarea lor este sigura in sarcina, dar nici ca ar dauna. De aceea se recomanda calea cea mai sigura, adica sa nu administrezi daca stii ca esti sau urmeaza sa fii insarcinata.
0
04-12-2023, ora 22:52
Mary2023
Nu este medic/terapeut
Mary2023
Bună ziua. Sunt în aceeași situație ca dumneavoastră și sunt foarte stresată. Mai exact am injectat botox la 3 zile după ce am rămas însărcinată. Îmi puteți spune cum au evoluat lucrurile?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul