BPOC exarcerbare infectioasa

24-04-2011
miky_mihaela30
Nu este medic/terapeut
miky_mihaela30
Hristos a inviat! Va rog sa ma elucidati in situatia:
Tatal meu in varsta de 71 de ani este diagnosticat cu : BOPC std IV, iar secundar are si Insuficienta respiratorie cronica acutizata, Faringita cronica, OBS Boala de reflux gastroesofagian, este internat de 2 ori in spital-Pneumologie 2 Acuti- face antibiotice o luna de zile, ii iese analizele bune, dine cele spuse de medic si totusi se simte f prost, n-are vlaga si este spuzit intens la gura si nas, urmeaza tratament cu Teodard, Erdomed si Euresepal, Ventolin si Ipravent, dar degeaba sta lat in pat.ce ma sfatuiti? Multumesc. Paste fericit!
4 comentarii
0
26-04-2011, ora 12:36
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Din ce oras sunteti? Cat de mobil este tatal dvs?
0
26-04-2011, ora 16:33
miky_mihaela30
Nu este medic/terapeut
miky_mihaela30
Hristos a inviat! Mobilitate f redusa, cativa metri, dar sta mai mult in pat.Suntem din Falciu-Vaslui.
Multumesc pt bunavointa de care dati dovada.
0
26-04-2011, ora 17:01
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Nu vreau sa va dau vre-o veste proasta, dar: sa fim realisti! Varsta inaintata + BPOC + insuficienta respiratorie + imunitate scazuta + etc. Sper ca nu va doriti un tratament care sa-i scada cativa zeci de ani. Unele preparate din cele pe care le ia tatal dvs il mentin in starea buna de care vorbesc doctorii. Probabil nu stiti, ca se poate si mult mai rau. Starea de oboseala este absolut normala. Daca n-ati incercat, atunci poate recurgeti la un tratament homeopat. Dar si acesta este de lunga durata si da rezultate doar la consumul continuu de preparate (insa este muuuult mai ieftin).
Daca ar fi mai tanar, ar mai exista cateva posibilitati, dar la 71 cu imobilitate scazuta, nici nu recomand sa mai mearga la salina sau centre de sanatate.
Va doresc multa rabdare si mai multa sanatate.
0
26-04-2011, ora 18:03
miky_mihaela30
Nu este medic/terapeut
miky_mihaela30
Din cele scrise de dvs, trag concluzia ca e grav, dar pt linistea mea si mobilizarea cu situatia puteti sa-mi dati mai multe detalii(evolutia bolii, tratamentul homepat/? Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.