broncho-vaxom concomitent cu infanrix ipv+hib

18-10-2007
anca P
Nu este medic/terapeut
anca P
recent am inceput imunizarea baietelului meu de aproape 1 an cu broncho-vaxom, in vederea inscrierii lui la cresa. la 1 an si o luna va trebui sa fie vaccinat cu infanrix ipv+hib, in conditiile in care vaccinarile de la 2, 4 si 6 luni au fost amanate din diverse motive.
intrebarea mea este daca se pot administra aceste doua vaccinuri concomitent, sau care este modalitatea de administrare, respectiv daca este posibila administrarea vaccinului infanrix in cele 20 de zile de pauza de broncho-vaxom?
5 comentarii
0
30-12-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
desi raspunsul meu vine mai tarziu, intr-adevar, e bine sa-l vaccinati in pauza de la Broncho-vaxon. Teoretic, acesta doua preparate nu interactioneaza, insa unii medici pediatri imunologi recomanda o pauza intre ele, pentru a nu bombarda excesiv sistemul imunitar al micutului. Dupa vaccinarea Infanrix IPV-Hib la 10 -14 zile puteti reincepe administrarea broncho-vaxom, care, pentru eficienta, presupune o cura de trei luni toamna si alte trei luni primavara.
0
15-02-2008, ora 00:00
carmen101
Nu este medic/terapeut
carmen101
As vrea sa va intreb daca la baiatul meu in varsta de 2 ani pot sa-i mai dau Broncho-vaxon in aceasta primavara in conditiile in care i-am facut trataent trei luni (noiembrie, decembrie, ianuarie), cate 10 capsule pe luna.
0
15-02-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Este chiar indicata repetarea curei si primavara, dar doua luni ar trebui sa fie suficient. Pentru a asigura o pauza, poate ca ar fi indicat aprilie-mai.
0
17-02-2008, ora 00:00
carmen101
Nu este medic/terapeut
carmen101
Multumesc foarte mult d-na doctor.Voi urma sigur sfatul dumneavoastra.
0
01-05-2018, ora 19:59
mama fetita
Nu este medic/terapeut
mama fetita
Buna ziua. Daca este f cald acuma afara ( 29 de grade) ore sa-i dau fetitei mele si ultima cura din cele trei de broncho vaxom? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O pastilă care imită sistemul imunitar
  • Un nou pas spre crearea unui medicament pentru tratarea rapidă și completă a alergiilor
  • Mediul, mai important pentru sistemul imun decât ereditatea
  • Efectele benefice ale soarelui asupra sistemului imun
  • A fost descoperită o substanță ce acționează asupra sistemului imunitar precum adrenalina
  • Probioticele și sistemul imunitar
  • Modificările sistemului imunitar pot promova îmbătrânirea sănătoasă
  •