bubite care ma manca rau de tot

29-01-2007
back391
Nu este medic/terapeut
back391
Va rog sa ma scuzati va cer un sfat de vreo doaua saptamani miau iesit pe brate maini burta si picioare niste bubite care ma mannca de ma scarpin pana la sange, iar pe zi ce trece se tot imultesc va rog sa ma indrumati ce sa fac la un dermatolog nu pot merge fiindca nu am medic de familiefiindca nu lucrez nici unde va rog din inima ajutatima sunteti singura mea speranta
5 comentarii
0
04-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil sa fi contactat o scabie (raie).
Incearca un tratament timp de 3 seri cu benzoat de benzil crema, aplicata inainte de culcare pe tot corpul, de la gat pana la glezne, fara a face baie inainte sau in timpul tratamentului si fara a schimba lenjeria de pat sau de corp. A patra zi fa o baie generala, schimba lenjeria de pat si de corp cu una curata. Vechea lenjerie, care se poate fierbe, pune-o la fiert, iar cea care nu se poate fierbe, intoarce-o pe dos si deparaziteaz-o cu un spray pentru gandaci de bucatarie (Raid, Flit, etc), apoi pune-o intr-un sac de plastic legat la gura si tine-o acolo timp de 4-5 zile, dupa care spal-o normal.
Daca in familie mai sufera cineva de aceleasi simptome, este bine sa faca acelasi tratament odata cu tine!
0
08-03-2007, ora 00:00
izabela
Nu este medic/terapeut
izabela
buna ziua...as vrea sa va zic si yo ceva :si yo am niste bubite 3 mai mari pe solduri si pe burta de la buric in jos mai micutze..si ma mananca doar noaptea.Ce este ?Ce pot face ca sa imi treaca?
0
08-03-2007, ora 00:00
back391
Nu este medic/terapeut
back391
desi nu sunt medic doresc sa va spun ca s-ar puea sa fie tot scabie ca simptomele asa au inceput si la mine prima data niste bubite in jurul buricului, nu am dat importanta dar cu timpul sau extins pe maini pe burta chiar si pe picioare am urmat trei zile tratament cu benzoat de benzil intocmai ca la primul comentariu si miau trecut in caz ca nu gasiti benzoat de benzil puteti folosi si unguent cu sulf are aceeasi eficacitate dac dupa acest tratament nu va ameloireaza mancarimile mergeti la un dermatolog cu respect back391
0
08-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este bine sa evitati unguentul cu sulf deoarece poate produce iritatii ale pielii accentuand mancarimile.
0
08-03-2007, ora 00:00
izabela
Nu este medic/terapeut
izabela
va multumesc frumos..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Legătura dintre alergii și sănătatea mentală
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Femeile prezintă prurit mai rar decât bărbații
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •