Bubite in gat si amgdale

14-05-2019
Vladut1995
Nu este medic/terapeut
Vladut1995
Buna ziua ! De ceva timp am in gat niste bubite care ma jeneaza. Uneori cand inghit in gol ma si dor amigalele. Am facut eu mai multe investigatii in treecut, dar toate au iesit ok ( analiza de sange, exudat, endoscopie la nas ). Tin sa precizes si ca, am 2 ganglioni inflamati la ambele axile. In partea dreapta la subtioara acela are aprox 1cm, iar celalalt in partea stanga este mai mic. Am facut anul trecut o ecografie parti moi dar ganglionii aceia sunt mobili. Tin sa mai precizez ca mai am un ganglion inflamat si sub barbie. Ganglionii nu sunt in permanenta durerisi, dar cateodata mai simt si cate un junghi de la cei de sub axile. Am sa va atasez la acest topic si o poza cu gatul meu, poate sa va dati cu parerea despre ce afectiune este vorba. Tin sa va mai precizez ca de aprox. 2 ani sunt cu aceste simtome in care mi-au aparut acele bubite in gat si ma jeneaza.
POZA :

https://imgur.com/AlAk4zJ
3 comentarii
0
14-05-2019, ora 19:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult la Gastrologie
esti o persoana care face reflux gastro eosfagian de la anumite alimente
acidul gastric irita si inflamaza faringe, amigdale...s.a
0
14-05-2019, ora 20:04
Vladut1995
Nu este medic/terapeut
Vladut1995
Da, dar care mai este atunci treaba cu ganglionii inflamati. Aia nu se maresc de obicei dupa o infectie, ori dupa ceva mai grav ?
0
14-05-2019, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in mod normal.. mucoasa faringlui este acoperita de un mucus, microbii se lipesc de acel mucus, ajund in stomac si mor in acidul gastric
la personele cu reflux, , , faringele este mai uscat, microbii se lipesc direct de mucoasa si sistemul imunitar e obligat sa prinda acei microbii si sa.i distruga in ganglionii limfatici
asa ca aparitia ganglionilor e un lucru Normal la personele cu faringe iritat si uscat de acidul gastric
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: