Bubite pe piele și mâncărime

24-12-2020
Alin Petre
Nu este medic/terapeut
Alin Petre
Buna ziua !
De câteva zile, pe suprafața pielii am niște bubițe mici care ma mănâncă destul de tare, mai ales noaptea.
In urma cu 2 săptămâni, prietena mea a avut aceste simptome, a facut o serie de analize și a fost diagnosticată cu toxoplasma.
Bubitele, îi apăreau imediat după dus iar noaptea nu putea sa doarmă.
Este posibil ca acest parazit sa fie contagios?
Am mai găsit anumite anumite articole pe net, care făceau legătura dintre toxoplasma si hiv.
1 comentarii
0
25-12-2020, ora 11:34
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Consultati un dermatolog pentru eruptie.
Infectia latenta cu Toxoplasma este destul de prevalenta - in functie de zona geografica seroprevalenta este intre 11 si 78% in populatia generala. Omul se infecteaza prin ingestia de carne cruda sau alte alimente sau apa contaminate sau prin transmitere transplacentara de la mama la copil. Deci nu se transmite interuman.
Infectia acuta la persoane imunocompetente este in putine cazuri simptomatica (10-20%) si de obicei nu necesita tratament. Produce cel mai frecvent ganglioni mariti, uneori splina si ficat marit, febra, probleme cu ochii, dureri de articulatii si eruptii, dar care sunt autolimitate - trec de la sine.
La persoane imunocompromise (inclusiv infectatii HIV) manifestarile pot fi mai severe si trebuie tratate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: