Bubite rosii care apar numa vara

10-06-2009
marian01
Nu este medic/terapeut
marian01
O problema cu care ma confrunt de vreo 5 ani, cum vine vara si caldura imi apar pe tot corpul in special pe brate si picioare niste pete rosii cu un mijloc galben pe care daca le storc secreta un lichid galben sau alb, sunt foarte multe si dese si apar ca o eruptie adica multe dintr-o data, tin sa mentionez ca am fost la mai multe consultati dermatologice in timisoara o gramada de timp si mi sa dat o gramada de antibiotice care mi-au distrus stomacu si fara nici un efect. am observat ca daca am o perioada in care stau mult in apa adica la un lac de exemplu si nu prea transpir se usuca si mai trec din ele dar daca revin la servici si stau in birou imbracat revin foarte agresiv. As fi bucuros sa primesc un sfat eficient sunt chiar disperat. multumesc
12 comentarii
0
14-06-2009, ora 09:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca faceti Miliaria, adica o inflamatie a porilor sudoripari datorita transpiratiei excesive.
Trebuie sa faceti dus in fiecare zi si sa aplicati Advantan milk, de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
0
17-06-2009, ora 00:37
marian01
Nu este medic/terapeut
marian01
va multumesc pentru raspuns, am cautat info despre Miliaria, se pare ca asta ar fi diagnosticul am inceput tratamentul cu advantan dar inflamatia la mine este pe tot corpul si este cam greu sa aplic emulsia pe tot corpul, si ceea ce priveste dusul, il fac in fiecare zi. As mai avea o intrebare exista remediu pe perioada mai lunga sau va trebui sa fac un tratament in fiecare vara de acum in colo? ( mentionez ca problema persista de cativa ani si a tine pielea rece si uscata nu se poate la mine). astept un raspunssi va multumesc in continuare.
0
20-06-2009, ora 11:18
Eri
Nu este medic/terapeut
Eri
Am si eu o intrebare...Daca folosesc o crema de fata, de zi, nutritiva insa fara factor de protectie si cand merg la plaja folosesc si o crema pt protectie solara...afecteaza asta pielea?(la fata ma refer, practic m-am dat cu 2 creme)

Am facut asta de doua ori pt ca pe neasteptate m-am dus la plaja si deja folosisem crema obisnuita...

Va rog astept raspunsul medicului!
0
21-06-2009, ora 22:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru marian01:
Din pacate nu putem opri transpiratia in perioadele calduroase! Va raman doar dusurile dese si cremele antiinflamatorii.
0
21-06-2009, ora 22:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Eri:
Nu se intampla nimic daca ai aplicat crema cu factor de protectie dupa cealalta crema!
0
21-06-2009, ora 22:18
Eri
Nu este medic/terapeut
Eri
Bine. Multumesc :)
0
13-07-2010, ora 01:43
vasral
Nu este medic/terapeut
vasral
De cativa ani, vara pe caldura, imi apar niste b ubite rosii pe membrele inferioare, ce produc mancarimi si daca le sparg, iese un lichid incolor. C e ar putea fi si ce tratament as putea urma?
vA MULTUMESC.
0
18-07-2010, ora 17:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Unde pe membrele inferioare? Pe talpi, pe gambe, pe coapse ??
0
19-07-2010, ora 15:55
vasral
Nu este medic/terapeut
vasral
numai pe membrele inferioare, nu pe talpi sau coapse...am observat ca numai vara cand este cald puternic, am mancarimi, , , unele dispar si apar altele...
0
27-07-2010, ora 19:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Membrele inferioare incep din zona inghinala si merg pana in talpa !
Coapsa face parte din membrele inferioare !!!
Probabil ca va referiti la gambe.
In acest caz poate fi vorba fie de intepaturi de insecte, fie de o eruptie in relatie cu expunerea la soare.
0
29-07-2010, ora 13:02
vasral
Nu este medic/terapeut
vasral
Va multumesc mult! As vrea sa precizez ca ar putea fi eruptie pt ca in timp ce unele dispar, apar altele...si numai cand este caldura mare. Acum de, exemplu nu mai am dar astept sa reqapara cand va fi cal-cald. CE tratament as putea lua?
Cu multumiri!
0
15-08-2010, ora 13:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati Diprogenta crema, in 2 aplicatii zilnice, dimineata si seara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Veziculele (bășicuțele cu lichid) pe piele - cauze, diagnostic diferențial, tratament
  •