Bubite usturatoare pe labiile interioare

23-12-2012
Jessica:)
Nu este medic/terapeut
Jessica:)
Buna! de cateva zile am avut labiile interioare si exterioare umflate si aveam o secretie foarte abundenta. A fost o candidoza vaginala care a trecut de la sine, secretia insa a persistat iar de cateva zile am niste bubite mici, rosii, de diferite marimi pe labiile interioare, ustura foarte rau, mai ales la urinare. sunt atat langa clitoris cat si langa vagin.
ce ar putea fi? ati avut si voi? este permis un act sexual in condiitiile acestea? sau exista pericolul transmiterii?
11 comentarii
0
23-12-2012, ora 20:27
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Cum ai ajuns la concluzia ca e vorba de candidoza?
Cum ai ajuns la concluzia ca ai scapat fara tratament de candidoza, secretia persistand?
Mergi urgent la ginecolog pentru ca dupa cum poti observa si singura, problema se agraveaza. Nu poti fi sigura ca-i vorba de candidoza, sunt mai multe boli care dau simptomele astea. Contactul sexual e clar ca iese din discutie.
0
23-12-2012, ora 20:31
Jessica:)
Nu este medic/terapeut
Jessica:)
Pai am mai avut candidoza vaginala la scurt timp dupa inceperea vietii sexuale, am vb telefonic cu doctorita ginecolog si mi-a zis ca AR PUTEA fi candidoza. prima data a trecut de la sine.
pf.ar ajuta opinia unui medic, daca este cineva pe fir!...:)
0
23-12-2012, ora 21:58
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Sunt convinsa ca-i mai usor sa ceri ajutorul pe net, eventual sa ti se prescrie si un tratament, dar nu cred ca un medic va face vreodata asta! Daca tot afirmi ca medicul ti-a sugerat ca ar putea fi vorba de candidoza de ce nu ai intrebat-o ce poti face?

p.s Candidoza NU TRECE DE LA SINE, intotdeauna este nevoie de tratament!!!
0
23-12-2012, ora 22:23
Jessica:)
Nu este medic/terapeut
Jessica:)
o sa ma programez la un control dupa sarbatori. candidoza trece si singura! stiam si eu si chiar doctorita mi-a zis ca asa e.
ea mi-a sugerat sa merg la un consult, dar nu am apucat si pana una alta, problema parea sa treaca de la sine.
0
23-12-2012, ora 23:45
maraanton
Nu este medic/terapeut
maraanton
si eu sunt de parere ca ar fi bine sa te duci la un control ginecologic; ca sa stii exact ce problema ai si sa aplici tratamentul corect; eu merg de regula la Medsana, la dna dr Turculet; in locul tau as face o programare mai repede, nu as astepta sa treaca sarbatorile.. multa sanatate!
0
24-12-2012, ora 10:20
Jessica:)
Nu este medic/terapeut
Jessica:)
Fiind inca minora, trebuie sa vorbesc cu mama, mai ales ca si eu ma duc la o clinica privata, deci, trebuie bani.
am vorbit cu mama in dimineata asta si o sa faca o programare pe joi. nu am cum pana atunci. deja astazi este ajunul, maine craciunul, mercuri a doua zi...deci ramane joi.
voi nu ati avut asa ceva?
0
24-12-2012, ora 13:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da cu crema de galbenele pana ajungi la medicul ginecolog si iti ies rezultatele de la analize.
Daca ai luat-o de la partner, roaga medicul ginecolog sa iti prescrie si pentru el tratament, ca o sa o iei iar.
0
24-12-2012, ora 22:40
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
E posibil sa fie herpes genital.
0
25-12-2012, ora 09:34
Jessica:)
Nu este medic/terapeut
Jessica:)
Herpes genital sigur nu e. Este candidoza vaginala. Bubitele s-au retras, insa labiile interioare si vulva in interior sunt foarte inflamate.
Ma ustura si cand stau jos, iar la urinare este chin!! aproape ca nu mai beau ca sa nu mai fie nevoie sa urinez.
Am vorbit cu doctorita ginecolog si mi-a prescris atat mie cat si partenerului Tinizol(o zi 2dim 2seara) si ovule Canesten Gin 3zile: un ovul/zi.
Pe joi o sa merg la un consult.
Crema de galbenele cum ajuta? mai amelioreaza din durere ? nu am luat-o de la partener. cel mai probabil am facut-o: stres...si sunt si in tratament cu anticonceptionale.
0
26-12-2012, ora 14:05
Jessica:)
Nu este medic/terapeut
Jessica:)
Otilia, ai avut dreptate. am fost aseara la camera de garda-ginecologie si m.a consultat un doctor. este herpes genital. mi-a prescris aciclovir comprimate si pastile si ovule cervugid timp de 7 zile. sper sa fie folositoare.
am o intrebare, voi cand luati ovule, va ustura in momentul cand se scurgea restul?
0
28-12-2012, ora 12:37
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Jessica, ovulul nu ustura insa am mai auzit ca unele femei se confrunta cu aceasta problema.
Cel mai probabil te ustura zona unde este herpesul atunci cand intra in contact cu ovulul.
Te sfatuiesc sa iei si vitamina C 500 mg pe zi ori chiar 1 gr pe zi timp de 10 zile ori pana iti trece herpesul, vitamina C accelereaza vindecarea herpesului si nu va mai dura 3 saptamani, ci o saptamana cel mult.. Eu te mai sfatuiesc sa iti iei crema Zovirax de 2 gr de la farmacie, e putin mai scumpa ce-i drept, costa in jur de 30 de lei dar este cea mai eficienta crema impotriva herpesului. Aplici de 4 ori pe zi si iei si 500mg-1gr vitamina C si iti va trece garantat in maxim o saptamana, inclusiv semnul. Zovirax aplici doar daca iti apare la exterior herpesul, daca este in vagin atunci iei doar pastile.
Candidoza nu se manifesta cu mici bubite, ci pielea doar se inroseste si ai mancarimi si ustura in contact cu sapunul insa nu ustura in contact cu urina.. Doar herpesul ustura in contact cu urina. Daca aplici zovirax, usturimea la urinare va disparea dupa o zi.
Cu privire la act sexual in timp ce ai herpes pai.. Nu este indicat, mai ales ca il vei transmite si partenerului si la barbati am auzit ca este mult mai dureros decat la femei insa e posibil sa il fi luat chiar de la partenerul tau si in acest caz nu mai conteaza ca el il are deja. Daca vreunul dintre voi doi aveti herpes oral, atunci e posibil sa il fi transmis si in zona genitala si asa ti-a aparut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  •