buburuze rosii in special pe barbie

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
sunt o femeie de 37 de ani care are tenul sensibil uscat, nu am avut niciodata probleme dermatologice, incercand intodeauna sa-mi cumpar o crema care sa-mi hraneasca pielea pentru a arata bine.
De asta vara de la mare, mi-a aparut pe fata niste buburuze rosii in special pe barbie care, ma mananca si au in varf un fel de puruit...
M-am tratat cu crema Triderm. Au disparut o perioada de 2-3 zile dar au reaparut.
Va rog sa-mi trimite-ti un sfat pe care a-si putea sa-l urmez.
Va multumesc anticipat.
M.E.
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Dermita periorala

probabil o DERMITA PERIORALA, afectiune cronica la femei dupa 30 de ani, cu ten sensibil, este greu de "tinut in friu".Conteaza mai mult sfaturile cosmetice si LIMITAREA corticoizilor care duc la o cronocozare si ulterior la dermita cortizonica.E de preferat sa se stearga pielea de 2-3 ori pe zi cu CU-ZN Uriage -LOTIUNE, sau ABCderm-Bioderma Lotiune si sa se aplice o crema cu zinc, de genul "CREMA CU ZINC PENTRU NOU NASCUTI", poate fi si de la Sanosan, Nivea, etc.Daca este o forma mai grava se poate aplic alocal o vreme solutie cu eritromocina si zinc ZInnerit, sau dermatologul poate prescrie chiar medicamente pe cale bucala.
-
Conf.Dr. Anca Zbranca,
Medic Primar Dermato-venerologie,
Colaborator ROmedic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  •