Bună ziua. Daca am endometrioza mai pot concepe un copil ?

23-02-2019
Laura123dani
Nu este medic/terapeut
Laura123dani
Bună ziua, ma numesc Laura am 21 de ani si am nevoie de niste sfaturi din partea voastră daca ma puteti ajuta. In urma cu 3 saptamani, am avut un avort spontan, asta însemnând că am pierdut o sarcina la 12 saptamani. Am suferit dureri foarte mari si sangerari abundente. După asta, am fost la spital pentru a fi curatata deoarece placenta copilului era încă in uter. Totul a decurs bine, zic eu, doctorul mi-a spus că menstruatia ar trebui sa apara între 4'6 saptamani. Au trecut doar 3 saptamani de la pierderea sarcinii si eu am avut sangerari si dureri la nivelul ovarele similare celor menstruale. Doctorul de aici mi-a spus că, inca ca se afla sânge în uter asta rezultând dintr-o ecografie. Dr. Mi-a spus că pot suferi de endometrioza. Daca am aceasta infecție mai pot concepe un copil ? Am citit foarte multe si endometrioza este asociată cu infertilitatea. Câteva sfaturi m-ar putea ajuta pentru a stiu ce sa fac. Va multumesc frumos. Va pup
1 comentarii
0
26-02-2019, ora 10:44
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

fiecare caz este particular si nu putem generaliza, consultati un medic specializat in endometrioza insa inainte asigurati-va ca diagnosticul este cel correct, va recomandam sa mai consultati un medic ginecolog

O zi buna,
Clinica Medicala Marie Stopes International
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Endometrioza nediagnosticată compromite tratamentul fertilității
  • Endometrioza și anumite subtipuri de cancer ovarian pot avea aceeași bază genetică
  • Endometrioza - ghidul pacientului
  • Legătura dintre flora intestinală și evoluția endometriozei
  • Microbiomul intestinal poate promova endometrioza
  •