Buna ziua! am dolicocolon - rezectie sau ingrasare?

11-09-2019
Petro eu
Nu este medic/terapeut
Petro eu
În urma unei colonoscopii, apoi o operatie laparoscopica diagnostica mi-au spus că am dolicocolon.Simptomele mele sunt următoarele:gaze, balonare, durere in partea dreapta si contractii ale burtii.orice as mânca imi face rau.Doctorul chirurg mi-a spus că singura soluție este să mă ingras, în acest mod colonul se va mai destinde ptr.ca este f cudat si acesta este motivul durerilor mele...am 32 de ani si la h de 1, 56 am 42 de kg.credeti ca daca reusesc sa ma mai ingras voi scapa de acest chin, deoarece alt medic mi-a spus că singura soluție este rezectia unei părți din colon. Pe cine sa cred?in continuare ma simt f rau si nu mai stiu ce sa fac.Mi-e frica sa nu se întâmple ceva rau, vreo ocluzie ceva desi scaun am in fiecare zi.Multumesc
2 comentarii
0
11-11-2019, ora 11:02
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Gastroenterologie, Bucuresti
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Colonul este prins cu ligamentele pe partea interna a abdomenului, iar cu timpul se formeaza si grasime in jur. Cad slabesti sau esti slab, aceasta grasime nu mai exista si nu mai contribuie la fixarea colonului.
Cand te ingrasi, nimic nu garanteaza ca grasimea se va depune fix in zona colonului si il va fixa. Ba mai este posibil ca grasimea care se depuine pe abdomen sa apese pe colon si sa il impinga mai jos.
0
29-06-2020, ora 21:37
Petro eu
Nu este medic/terapeut
Petro eu
Buna seara!
Si atunci ce ma sfătuiți să fac...de atâta timp, după atatea tratamente cu ibutin, kebene, spasmomen, etc.ma simt la fel de rau și toata viata mea a devenit un chin...
Ce altceva as mai putea face pentru a afla cauza acestor dureri insuportabile?
Va multumesc încă o dată.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  •