Bunicul meu are cancer!va rog mult sa imi raspundeti!

04-04-2012
Mary91
Nu este medic/terapeut
Mary91
In iarna anului 2010 bunicul meu avea dureri de masea, am fost cu el la spital crezand ca este o simpla durere, dar doctorii au decis internarea lui.La 2 zile dupa internare, doctorii m-au chemat sa imi dea o veste care m-a distrus de atunci.Mi-au spus ca are o tumora.Am fost cu el la cluj, doctorul de acolo a spus ca e prea slabit pentru a-l opera drept urmare singura solutie au fost niste raze.Surprinzator pentru noi toti in cateva zile si-a revenit(era foarte slabit).Am fost foarte bucuroasa, nu imi venea sa cred ca s-a facut bine.Dar in iarna anului trecut tumora a revenit, nu in acelasi loc, ci la gat.Medicul a decis sa urmeze un tratament cu citostatice.Avea nevoie de 6 sedinte, dar el a rezistat numai la 4.Acum medicul a decis intreruperea tratamentului pentru ca este foarte slabit, abia merge pana la toaleta.Trebuie sa mearga la spital din 2 in 2 saptamani pentru a-i da vitamine si transfuzii de sange.Intrebarea mea este:Credeti ca mai exista vreo sansa sa isi revina?stiu ca, de cancer nu o sa mai scape niciodata, probabil ca deja a inceput sa ii manance tot din corp, cand spun sa isi revina ma refer la faptul sa nu mai fie asa slabit, sa manance(nu prea are pofta de mancare).Tumora de la gat i s-a tras de la prima sedinta cu citostatice.Va rog mult sa imi raspundeti.
8 comentarii
0
04-04-2012, ora 13:10
Mary91
Nu este medic/terapeut
Mary91
Nu ma poate ajuta nimeni?
0
04-04-2012, ora 17:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate aici nu se poate raspunde in timp real la toate intrebarile tuturor, postarile tale sunt la foarte putin timp distanta unele de altele.

raspunsul este: DA, se poate intampla, dar exista foarte multi factori implicati, pe care numai medicul care se ocupa de el (oncologul) poate sa-i cantareasca si integreze suficient de bine. factorii tin de starea lui generala momentana (scorul ECOG), analizele lui curente, ce tratament a facut, cate serii, de ce a fost intrerupt, cand a fost intrerupt, ce simptomatologie are momentan, mai ales la nivel local, dar si general, etc.
0
05-04-2012, ora 00:49
Mary91
Nu este medic/terapeut
Mary91
Va multumesc mult pentru raspunsuri.L-a intrerupt deoarece era foarte slabit din cauza lor, cred ca nu mai erau suportabile pentru el.
0
05-04-2012, ora 09:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asta este, momentan, doar aprecierea ta subiectiva. de fond exista o cauza NETA medicala care trebuie notata pe undeva, caci poate este reversibila. cum arata analizele lui ? care sunt suferintele principale momentane ? cum a evoluat DUPA de la intreruperea tratamentului pana acum ?
0
06-04-2012, ora 23:12
Mary91
Nu este medic/terapeut
Mary91
Doar luni voi putea sa va spun cum arata analizele lui, nu i-a dat nici o fisa acasa.Dupa intreruperea tratamentului evolutia lui nu a fost una prea buna.Nu are nici un fel de durere, dar a slabit, el mereu a fost mai slabut,.A mai fost de 2 ori internat dupa intreruperea tratamentului pentru a-i administra vitamine si transfuzii de sange.Prima data cand a venit acasa, primele 3 zile a fost bine, dupa aceea din nou aceeasi problema:nu are pofta de mancare, abia merge pana la toaleta.Azi i-a dat drumul din spital, la fel ca prima data are energie, umbla prin curte, dar mi-e frica ca o sa fie la fel ca prima data si dupa 2-3 zile o sa fie iar rau.Tumoarea s-a tras de la prima sedinta de citostatice, dar ma gandesc ca e posibil si sa se imprastie cancerul in corp.Mi-e frica.STIU k de vindecat nu se mai pune problema, dar mi-as dori sa isi revina cat de cat, sa nu mai fie asa slabit.Eu inca sper...Am citit intr-un topic ca cineva pana la urma a fost atat de slabit incat a murit.Dar daca nu are inca dureri nu e un semn bun cat de cat?stiu ca poate pun intrebari tampite dar gandurile astea ma omoara.Va multumesc mult pentru timpul care mi l-ati acordat sa imi raspundeti.Dumnezeu sa va dea sanatate, sunteti de apreciat, in primul rand pentru ca poate alti doctori nu si-ar pierde timpul sa raspunda intrebarilor noastre si in al doilea rand pentru ca, cu siguranta ati salvat vieti si veti mai salva.As vrea k si pe bunicul meu sa il salveze cineva dar probabil nu se mai poate.
0
08-04-2012, ora 13:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, faptul ca nu are dureri e un semn bun. din pacate cu lipsa poftei de mancare nu se poate lupta prea mult. trebuie sa manance macar asa, dintr-un fel de "simt al raspunderii"... daca nu poate sa inghita, atunci e alta problema care trebuie rezolvata chirurgical, dar inteleg ca nu e cazul. pentru mai multe despre problema asta, iti recomand sa citesti subiectul pus de mine pe aceasta sectiune a forumului numit MARIJUANA MEDICINALA. nu stiu alta metoda care sa ajute cu lipsa poftei de mancare mai bine... poate gasesti ceva util acolo.
0
25-05-2012, ora 09:09
Mary91
Nu este medic/terapeut
Mary91
A inceput sa ii creasca parul, nu mai e slabit asa ca inainte dar tot asa oboseste mereu cand face cate ceva.Cand a fost tata cu el la internare(din 3 in 3 saptamani merge la spital pentru perfuzii), doamna doctor, daca pot sa ii spun doamna l-a intrebat pe tata:"Dar mai traieste inca?"...de atunci numai la asta ma gandesc.Inseamna ca multe sanse nu mai are.Nu are dureri deloc, acum a inceput sa manance.Singura problema este cea de mai sus.
0
25-05-2012, ora 23:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles. care sunt deci ultimele concluzii ale medicilor care l-au consultat despre ce trebuie facut ? ce intrebari le-ati pus si ce v-au zis ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: