cancer la baza limbii-oncologie

02-09-2009
danture
Nu este medic/terapeut
danture
asi dorii sa stiu daca aceasta forma de neoplasm poate sa dea metastaze la distanta, fac precizarea ca a fost depistat in anul 2003, s-a urmat tratament citostatic pana in anul 2004+cobaltoterapie -30 de expuneri la Fundeni.La data depistarii se afla in stadiul iii a sau b;Va multumesc. astept raspunsul dumneavoastra.
6 comentarii
0
10-12-2012, ora 23:58
narcisa153
Nu este medic/terapeut
narcisa153
Va rog spuneti-mi ce inseamna neolpasm baza limbii T2N2M0/ST 4A.Cat de grav este.fratele meu a fost depistat cu boala asta si i-a pzis doctorul sa inceapa citostatice apoi cu radioterapie
0
11-12-2012, ora 00:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai este vorba de un cancer de gat/baza limbii deja foarte avansat. trebuie sa faca tratament, dupa cum a zis si doctorul, cu o combinatie de CHIMIOTERAPIE si CITOSTATICE. totusi, l-a vazut un chirurg ORL-ist si a zis ca nu se poate opera ? are un RMN de gat facut si un CT de piept ? asta ar trebui facut pentru a se vedea EXACT extensia bolii.
0
11-12-2012, ora 22:46
narcisa153
Nu este medic/terapeut
narcisa153
multumesc ptr raspuns.da a fost vazut de medic orl-ist are ct rmn ne-a trimis la sf maria si acolo ne-au spus ca nu e operabil sa facem chimio si radioterapie l-am programat la medic oncolog dar problema mea e ca fratele meu acum refuza orice ca pe el nu-l doare nimic si degeaba le face.
0
14-12-2012, ora 21:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
"degeaba le face" banuiesc ca e exprimarea lui mot a mot. poate ca omului nu i s-a explicat ca are cancer si ca fara tratament va muri repede si se va chinui foarte tare. incercati sa-i explicati asta si sunt convins ca, dupa o perioada de ingrijorare in care va cadea putin pe ganduri... o sa revina asupra deciziei de a "refuza orice". in schimb, daca omul nu stie ce are, cum sa accepte tratamente atat de complicate ca cele care i se propun ? nu e just ?
0
14-12-2012, ora 23:55
narcisa153
Nu este medic/terapeut
narcisa153
Aveti dreptate pina la urma a acceptat.i s-a dat o premedicatie care consta din medrol 2 claritine 1 omeran 1 granisetron 1 tabl.si de pe 7 ian o sa inceapa cu radioterapie dar am citit undeva ca de la astea nu o sa poata minca ca i se umfla limba?as vrea sa va mai intreb de niste pastile va rog :schinduf chaga tinctura gentiana ajuta la ceva ?multumesc
0
15-12-2012, ora 09:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •