poate fi cancer in gat?

04-07-2013
lorenam24
Nu este medic/terapeut
lorenam24
buna ziua,

am de ceva time, mai exact 2 luni senzatia de frimitura in gat. o saincerc sava explic exact ce simt.am senzatia caam mereu o frimitura in partea dreapta, cumva in zona dintre nas si gat, care se plimba cand inghit. in momentul in care nu inghit o simt undeva in partea superioara, chiar intre nas si gat, parca in ultimul timp ma deranjaza si la respirat. prezenta ei o simt mai tarre cand aplec capul inapinte sau cand bag barbia in piept. recunosc si ca atunci cand mananc am senzatia ca trebuie sa fiu atenta pt ca ar putea mancarea sa-mi scape pe gat sau inghit cu teama. searavin pozitie culcata nu am aceasta senzatie si nici dimineata imediat cand ma trezesc. trebuie sa mentionez ca sunt cam panicoasa si nu exclud posibilitatea ca aceste senzatii sa le amplific eu pe fond psihic, insa ceva sigur este la baza.
mi-am facut analizele de sange sunt ok, cele la tiroida sunt ok.
intrebarea mea este daca poate fi cancer ingat, larigian, faringian sau ceva de genul acesta, pt ca am vazut pe net ca acesta poate si unul dintre simptome?
am 21 de ani si nu am cazuri in familie de acestgen...
Deci poate sa fiecancer?
multumesc va rog sa-mi raspundeticat de repede posibil
2 comentarii
0
04-07-2013, ora 08:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. persoanelor panicoase li se recomanda sa NU citeasca multa informatie pe internet.. deoarece dauneaza grav sanatatii
2 un examen Endoscopic nas-rinofaringe.. la ORL.. o sa puna diagnosticul concret
0
04-07-2013, ora 09:57
lorenam24
Nu este medic/terapeut
lorenam24
ma scuzati ca insist, voiam totusi sa stiu pana ajung la control daca simptomele astea pot semnala cancer in gat sau cat de grav poate fi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depistarea precoce a cancerului la femeie
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • Un dispozitiv nanometric ar putea depista și supraveghea evoluția cancerului
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • Consumul ridicat de cafea a fost asociat cu creșterea riscului de cancer colorectal la bărbați
  • Cologuard - un nou test neinvaziv de screening pentru cancerul colorectal
  • Administrarea zilnică de aspirină scade riscul de cancer (meta-analiză)
  •