Buric iritat

07-02-2018
Medeea Rotaru
Nu este medic/terapeut
Medeea Rotaru
Buna Ziua! Acum 2 saptamani m am trezit cu buricul iritat, rosu, cu o usoara senzatie de usturime/arsura/mancarime, aveam cojite, dar si zemuia putin, desi nu m am scarpinat sau lovit. Am fost la primul medic care mi a recomandat sa ma dai 3-4 zile cu cicaplast La Roche Posay. A fost ok cele 3 zile. Urmatoarea zi in care nu m am mai dat, am revenit la starea anterioara. Am fost din nou la medic, de data aceasta mi a recomandat fucidin 5 zile, dimineata si seara. Am urmat si acest tratament, la cateva zile, adica in prezent am aceeasi problema, buricul e rosu si am o senzatie de usturime. Nu mai supureaza. Nu stiu ce sa mai fac...am inceput sa ma spal cu gel de dus atoderm. Ce ar putea fi? Multumesc anticipat!
2 comentarii
1
07-02-2018, ora 17:06
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Diagnosticul nu poate fi stabilit fara un examen clinic. Mergeti la medic.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
20-04-2018, ora 15:14
Medeea Rotaru
Nu este medic/terapeut
Medeea Rotaru
Buna ziua! In urma investigatiilor si analizelor era vb de un stafilococ auriu. In urma antibiogramei am urmat 5 zile oxacilina si unguent fucidin. Nu a fost suficient si la 2 saptamani am avuta aceeasi problema inclus in spatele lobului urechii ( zemuia, era rosu si ustura putin ). Antibiograma iar, 14 zile ciprifloxacina si unguent fucidin. Dupa 2 zile de la incheierea tratamentului aceleasi semne. Sunt disperata! Ce sa mai fac? Unde sa mai merg? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.