Buric iritat

07-02-2018
Medeea Rotaru
Nu este medic/terapeut
Medeea Rotaru
Buna Ziua! Acum 2 saptamani m am trezit cu buricul iritat, rosu, cu o usoara senzatie de usturime/arsura/mancarime, aveam cojite, dar si zemuia putin, desi nu m am scarpinat sau lovit. Am fost la primul medic care mi a recomandat sa ma dai 3-4 zile cu cicaplast La Roche Posay. A fost ok cele 3 zile. Urmatoarea zi in care nu m am mai dat, am revenit la starea anterioara. Am fost din nou la medic, de data aceasta mi a recomandat fucidin 5 zile, dimineata si seara. Am urmat si acest tratament, la cateva zile, adica in prezent am aceeasi problema, buricul e rosu si am o senzatie de usturime. Nu mai supureaza. Nu stiu ce sa mai fac...am inceput sa ma spal cu gel de dus atoderm. Ce ar putea fi? Multumesc anticipat!
4 comentarii
1
07-02-2018, ora 17:06
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Diagnosticul nu poate fi stabilit fara un examen clinic. Mergeti la medic.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
20-04-2018, ora 15:14
Medeea Rotaru
Nu este medic/terapeut
Medeea Rotaru
Buna ziua! In urma investigatiilor si analizelor era vb de un stafilococ auriu. In urma antibiogramei am urmat 5 zile oxacilina si unguent fucidin. Nu a fost suficient si la 2 saptamani am avuta aceeasi problema inclus in spatele lobului urechii ( zemuia, era rosu si ustura putin ). Antibiograma iar, 14 zile ciprifloxacina si unguent fucidin. Dupa 2 zile de la incheierea tratamentului aceleasi semne. Sunt disperata! Ce sa mai fac? Unde sa mai merg? Multumesc
0
02-09-2021, ora 04:43
laura.paul
Nu este medic/terapeut
laura.paul
Buna ziua, cum ati rezolvat? Am aceeasi problema. Multumesc
0
02-09-2021, ora 09:11
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua
Chiar daca pare aceeasi problema sunt peste 3000 boli de piele. Nu functioneaza acelasi tratament tot timpul.
Mergeti la medic
Zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.