buze sensibile

16-06-2010
jolan
Nu este medic/terapeut
jolan
Buna. Am urm. problema la care astept ajutorul Dvs. Anul trecut am facut cateva sedinte la solar si de atunci buzele mi-au devenit f. sensibili, produc senzatia de parca ar fi arse de soare. Balsamul de buze amelioreaza putin usturimea dar nu rezolv multe. Am mai citit despre sensibilitatea la razele solare sau fotosensibilitate, dar nu stiu daca am si aceasta problema. Buzele ma ustura, se umple de basicute marunte, se umezesc cand se sparg, se crapa, se decojesc... ce a-si putea incerca? Vine vara si e tot mai rau...
3 comentarii
0
27-06-2010, ora 18:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati Ceralip de la La Roche Posay.
0
21-07-2010, ora 09:49
jolan
Nu este medic/terapeut
jolan
Stimate dl. Dr. Mihalache.
Daca cititi acest mesaj v-as ruga sa-mi raspundeti. Am cumparat Ceralip, am gasit numai in farmacii Sensiblu, am dat 41 Ron pe ea. Cum m-am facut mi-a usturat si mai tare buzele, de parca ar fi suflat vantul, s-a exfoliat si de durerea de conturul buzelor nici nu am pomenit, mai ales daca string buzele la pupat-sarut. Dupa cum m-am documentat pe internet, (daca nu te sfatuieste de bine, te incurca) cheilita exfoliativa poate fi o denumira la ceea ce am eu. Eruptii de genul lupus nu am, doar mucoasa f subtire al buzelor, de parca ar fi tras un rand de piele de pe ei. Care poate fi trat. in acest caz? keratolotice- corticoizi- este ceva crema cu acest continut?
va multumesc anticipat pt. amabilitatea de a-mi raspunde.
0
27-07-2010, ora 19:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Keratoliticele exfoliaza epidermul iar cortizonicele il atrofiaza !
In ambele cazuri cred ca efectul va fi mai rau!
Nu ati spus cat timp sau de cate ori ati dat cu Ceralip!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: