bypass coronarian

408 comentarii 1 23 ..... 13 14 Înainte ›
0
07-10-2009, ora 17:40
annaiss
Nu este medic/terapeut
annaiss
Buna ziua,

Acum o samtamana tatal meu a facut infarct miocardic acut, dupa 2 zile la terapie intensiva, aflat intre viata si moarte, legat la aparate, si-a revenit, insa au mai urmat alte 4 zile de stat la cardiologie.
Acum este relativ bine, urmeaza sa ii mai faca o electrocardiograma si o coronarografie sa vada daca mai are un vad infundat, iar in functie de gravitate mi=au zis ca trebuie sa ii pun un tub care sa iti tina artera deschisa ( nu stiu cum se cheama) sau depinde de gravitate, sa ii faca by-pass. Noi suntem din Bucuresti si tatal meu are 54 de ani. Va rog sa imi spuneti, din experienta dvs., carui spital este mai bine sa ma adresez si caror medici.
Am intalnit si aici niste medici extraordinari, oameni adevarati. Insa tot a trebuit sa dam bani asistentelor, infirmierelor si paznicilor si este greu. Insa in astfel de cazuri ai da orice, numai sa se faca bine.
De aceea va rog daca imi puteti recomanda niste medici sufletisti care macar sa stea de vorba cu noi si sa ne explice si sa se poarte omeneste. Intelegem ca trebuie sa le dam si bani pentru stim cum sunt salariile in Romania, insa nu am vrea sa fim conditionati de asta ( daca nu dam nu il opereaza sau ne trateaza urat).
Va multumesc anticipat.

Ana
0
07-10-2009, ora 17:52
annaiss
Nu este medic/terapeut
annaiss
si inca ceva? cat costa astfel de operatii?
0
08-10-2009, ora 08:09
vivace
Nu este medic/terapeut
vivace
pentru annaiss_derrian

Buna, trebuie facuta intai coronarografia, daca nu este ceva grav care sa necesite bypass i se va recomanda introducerea de stent, acestea sunt gratuite, sunt si unele scumpe cu eliberare de medicamente, costa in jur de 2700 euro, dar asta hotaraste medicul care face investigatia.Nu ai precizat in ce spital este tatal acum, coronarografie se face la Univeristar, Fundeni, Militar si altele, dar by bass la Militar si Fundeni. Sincer, daca se pune problema bypasului trebuie sa aveti cd-ul cu coronarografia pe care trebuie sa-l vada si chirurgul, parerea mea este sa mergeti la CC Iliescu la Fundeni, sunt doctori foarte buni, va dau exemple: dr.Vasile, Dr.Cornea, dr.Radulescu, problema este ca in acest moment casa de asigurari de sanatate are mari probleme, cand sotul meu a parasit spitalul se faceau cam doua operatii pe saptamana, in functie si de gravitate, operatiile se fac cu programare asta daca nu aveti ceva relatii... o astfel de operatie decontata de casa de asig.costa in jur de 50 milioane vechi ( un singur bypass), ceea ce dai neoficial.adica echipa de medici si anestezist, o sa afli in spital de la ceilalti pacienti, dar nu iti cere nimeni o suma exacta. eu zic sa treceti peste coronarografie cu bine, sa nu fie nevoie de operatie si mai vorbim .cand este programata ?
0
08-10-2009, ora 09:51
annaiss
Nu este medic/terapeut
annaiss
Vivace multumesc pentru raspuns.

Momentan tatal meu este in spitalul Sf. Pantelimon. Au spus ca intai ii mai fac o electrocardiograma si apoi ori il lasa acasa si apoi coronarografia, ori direct la coronarografie depinde de ce le mai arata electrocardiograma.
El a suferit un infarct miocardic acut. Si eu sper sa nu fie nevoie de operatie pentru ca ma gandesc cu groaza de unde o sa facem rost de atatia bani, in conditiile in care deja am cheltuit ceva in asta o saptamana de cand e la Pantelimon.
0
08-10-2009, ora 12:05
vivace
Nu este medic/terapeut
vivace
Va doresc sa nu aveti nevoie de operatie, ma intriga faptul ca tot spuneti de ekg ca trebuie facut, dar acesta se face tot timpul daca a facut infarct, daca sunt modificari semnificative pe acesta se recomanda coronarografie, va dau un sfat : insistati pe coronarografie, daca sotul meu o facea la timp nu ajungea la triplu bypass la 40 de ani, tatal dvs.este tanar, are multe sanse.
0
08-10-2009, ora 16:46
annaiss
Nu este medic/terapeut
annaiss
Si eu sper din tot sufletul sa nu ajunga la operatie.
Cat despre ekg i-au mai facut una astazi, insa nu am mai apucat sa vb cu dna. doctora care se ocupa de el.
dar ieri asa mi-a zis ca ii mai fac un ekg si apoi stabilesc daca fac coronarografie.
E greu daca nu cunoastem niciun doctor. M-am dus mereu sa vb. cu doctorii, insa acum cei care sunt de garda, daca nu e sub observatia lor nu imi zic nimic concret, iar dna doctor care s-a ocupat de el este o zi da o zi nu.
O sa insist cu realizarea coronagrofiei.
Va multumesc pentru sfaturi, numai bine si multa sanatate dvs. si sotului!
Ana
0
08-10-2009, ora 20:14
mariana1950
Nu este medic/terapeut
mariana1950
Am trecut prin aceasta experienta.In asemenea situatii incerte, ca a tatalui dumneavoastra, electrocardiograma clasica nu are nici o relevanta.Oricum va avea modificari dupa infarct.Se face un alt tip de electrocardiograma cu vizualizare pe monitor, dupa care urmeaza un examen Doppler.Aceste proceduri sunt neinvazive.Daca nici in urma acestor investigatii nu apare nimic concludent si analizele sunt in continuare modificate, se face coronarografia.Aceasta investigatie este o procedura invaziva ( se introduce o substanta de contrast prin picior) sub anestezie.Propunerea pentru coronarografie si eventuala interventie chirurgicala se ia de catre o comisie mixta:interne, cardiolog, chirurg cardiovascular, anestezist.Sfatul meu este sa-l transferati la un spital specializat, dotat cu aparatura necesara unor investigatii corecte si medici specializati in acest tip de interventii.Multa sanatate.
0
09-10-2009, ora 08:03
vivace
Nu este medic/terapeut
vivace
D-na Mariana are dreptate, incercati sa-l transferati intr-un spital specializat, daca nu reusiti o sa incerc sa va dau un numar de telefon, sa contactati un medic de la spitalul de urgenta Floreasca care are si un cabinet particular, este cardiolog, nu platiti daca aveti o trimitere de la medicul de familie, dansa va poate face si coronarografie.
0
09-10-2009, ora 10:01
c dana
Nu este medic/terapeut
c dana
Buna ziua, si tatal meu va marti sau miercuri o operatie bypass la Timisoara.In urma unei coronarografie a fost descoperit cu o vena infundata la un picior.Daca stie cineva cat de conplicata e o astfel de operatie, la cat timp poate sa isi reia activitatile, care sunt riscurile.Mentionez ca tata are 51 ani.Va multumesc
0
09-10-2009, ora 10:31
annaiss
Nu este medic/terapeut
annaiss
Multumesc pentru raspunsuri.
Initial au zis ca il trimit si la coronarografie, insa ieri dupa ce i-au facut o ecografie ( din cate mi-a zis mama) i-a zis dna doctor ca este bine, ca nu are vreo vena infundata. Au trecut 8 zile de la infarct. O sa vorbesc si eu cu ea zilele astea si o sa insist asupra coronarografiei. Dar nu e posibil sa fi vazut ca e ok si sa considere ca nu mai are nevoie de ii faca coronarografie? Ma gandesc ca stiu ei ce fac. Uf, nici eu nu stiu.
O sa vorbesc intai cu dna doctor si o sa insist sa il ducem la un spital specializat.

De asemenea daca stiti cumva, fiindca dupa acest infarct nu o sa mai poata face efort, am vrea sa il pensionam, insa nu stim exact cum se procedeaza. Sa ne adresam medicului cardiolog? Este complicat procesul de pensionare?
Daca stiti cumva, va rog sa imi dati mai multe detalii.
Multumesc.

Ana
0
09-10-2009, ora 11:35
vivace
Nu este medic/terapeut
vivace
Ana, chiar daca poate iti par insistenta, iti spun inca o data, doar coronarografia si examenul doppler sunt relevante, iti fac un scurt istoric al bolii sotului meu, a avut colesterolul mare de la 35 ani, din acest motiv a facut la aceasi varsta un infarct, atunci doctorii erau unii pentru, unii contra coronarografiei, nu s-a facut desi este clar ca de atunci erau probleme pe artere, asa a ajuns la 40 de ani, fara nici un simptom prealabil sa aibe modificari semnificative pe ekg, initial s-a crezut ca a facut un nou infarct dar nu a fost asa, imediat a fost programat la coronarografie si s-au descoperit toate 3 arterele infundate in proportie de 90-70-90%, nu ne-a venit sa credem, de aceea am mers cu cd-ul la Fundeni la medicul chirurg care a confirmat diagnosticul...si asa s-a ajuns de urgenta la operatie. nu este obligatoriu sa fie si la tatal dvs la fel.dar este bine sa faceti totul sa nu va para rau mai tarziu.iar de pensionare. de exemplu dupa 3 luni de la operatie sotul meu trebuie sa inceapa serviciul.de infarct ce sa mai zic.
0
09-10-2009, ora 11:52
annaiss
Nu este medic/terapeut
annaiss
Va cred, ca mi s-a mai spus ca e mai bine sa insistam sa faca coronarografia, insa nu imi explic de ce dna doctor initial a zis ca ii face iar acum nu a mai adus asta in discutie. Clar o sa vb cu ea si daca nu o sa incercam sa il ducem la alt spital. Daca cei de aici refuza sa ii faca coronarografia o sa va rog daca puteti sa imi dati numarul de telefon al medicului de care vb mai devreme, nu de alta dar din pacate nu cunoastem niciun doctor pe nicaieri, nici nu stim cui sa ne adresam.
Tata nu a avut nicio problema inainte, nu il durea nimic, nu l-a intepat inima, doar a cazut pe strada si asta a fost. Depinde si de jobul sotului dvs, tata lucreaza f mult si munca fizica solicitanta si tinand cont ca are 54 de ani si mai mult de 30 de ani vechime in munca nu consideram ca merita sa revina la acel job solicitant si stresant.
Acum sa vedem si daca se poate.
0
09-10-2009, ora 12:11
c dana
Nu este medic/terapeut
c dana
Am postat si eu mai devreme un comentariu, va rog sa imi spuneti si mie care sunt riscurile la aceasta operatie bypass pentru ca tata se va opera marti si vreau sa va zic ca mor de frica, de aceea vreau sa stiu cat mai multe, si cam care sunt preturile pentru aceasta operatie, ca am auzit in stanga si in dreapta ca sunt mari...
Pentru vivace am o intrebare, cum se simte sotul d-voastra dupa aceasta operatie, in cat timp sa recuperat, mai urmeaza acum vreun tratament?Va multumesc anticipat...
0
09-10-2009, ora 12:20
vivace
Nu este medic/terapeut
vivace
Nu va recomanda coronarografia deoarece costa in jur de 40 milioane iar casa de asigurari sta prost acum cu decontarile.sotul meu este sofer profesionist, oricum este destul de greu si la el.vorbiti la spital si daca nu rezolvati nimic va dau numarul de telefon de la cabinetul doamnei doctor.
0
09-10-2009, ora 12:26
annaiss
Nu este medic/terapeut
annaiss
aoleu, asa mult e? ma asteptam la vreo 10. Da, atunci clar, de aia nu vor.
Da, nici ca sofer nu este usor (ma gandeam ca poate are vreo munca de birou), dar nu i-a recomandat medicul sa nu faca efort deloc? Noua ne-a zis ca de acum gata, fara efort, de aia am si zis sa se pensioneze.
Da, o sa vedem poate totusi vor si daca nu va contactez, va multumesc.

Pentru C Dana si eu ma interesam de costurile unei astfel de operatii, unii zic ca in jur de 3000 de euro, cineva zicea de 100 mil, acum cred ca depinde si de doctori, daca vad ca ai sau nu ai de unde sa dai. Ma gandesc ca cel mai bine sa va interesati unor pacienti care au fost la doctorul respectiv. Eu de ex la spitalul unde este tatal meu acum am mai intrebat pacientii de acolo cat au dat si ei ( bine era doar pentru supraveghere si sa aiba grija de el, nu era vb de operatie).
0
09-10-2009, ora 12:40
c dana
Nu este medic/terapeut
c dana
da si noi am auzit diferite costuri de la 1000 euro pana la 3000 euro, dar nimeni nu a zis ceva concret.Da oricum in astfel de situatii nu prea conteaza decat sa se faca bine, in conditiile in care tata dupa ce merge aproximativ 200 m incepe sa il doara piciorul si trebuie sa se opreasca cateva minute.Sper ca Dumnezeu il va ajuta si va trece cu bine peste aceasta operatie.

Pentru annais,
la fel ca si vivace iti spun sa insisti sa i se faca coronarografie pentru ca acolo se vede care vena este infundata, si atunci i se va putea spune daca trebuie operat sau nu.Sanatate tatalui tau.
0
09-10-2009, ora 12:52
annaiss
Nu este medic/terapeut
annaiss
Deci tocmai a vb mama cu dna doctor, i-a zis ca e bine, ca trebuie sa il mai tina in spital, ca inca nu se stie de operatie ca o sa il trimita la fundeni sa ii faca coronarografie ( insa nu a zis exact cand) si intre timp o sa ii mai faca analize de sange, la ficat etc sa vada daca mai are si altceva.
Dar asa este indicat sa il mai tina in spital? Adica acum l-au mutat intr-un alt salon, nu mai e la terapie intensiva pentru coronarieni, poate sa mearga, sa manance singur, nu mai e monitorizat de aparate. Ce-i mai fac? Doar ca ii dau pastile si e acolo sunt supravegherea lor?

Cat despre pensionare intr-adevar a zis ca nu e cazul sa se pensioneze, doar daca vrea el. Ca si daca munceste mult la serviciu din partea ei poate sa faca efort ( hmm..initial zisese ca nu mai are voie, sau paote am inteles noi aiurea :( ).
0
09-10-2009, ora 13:17
vivace
Nu este medic/terapeut
vivace
daca va referiti la costurile unei operatii de paypass, pe nota de plata pe care am primit-o de la Fundeni cand am facut externarea scrie: total spitalizare, masa, medicamente, interventie chirurgicala triplu bypass = 14.900 ron, decontate de casa de asigurari. Ce am cheltuit pe langa ( decontate de propriul buzunar ) in jur de 60 mil, depinde. dar este dezgustator, umilitor si deneuitat.medicii chirurgi te fac bine, orice suma ai da, merita, efortul lor este considerabil, dar cand ajungi la terapie intensiva si in salon intervine reclama care este afisata pe blocurile din Bucuresti : " si tie iti este frica sa ajungi intr-un spital din Romania ?" As putea scrie o mica carte despre ceea ce am vazut, trait si simtit in perioada de spitalizare a sotului meu, despre injuraturile fara perdea ale unor infirmiere nemultumite de ceea ce le-am bagat in buzunar, despre liftierele care au tupeul si nesimtirea sa te invite sa urci 6-7 etaje pe jos, chiar daca esti operat.
0
09-10-2009, ora 13:26
annaiss
Nu este medic/terapeut
annaiss
Da, la costurile operatiei de bypass ma refeream eu. Acea suma de 14.900 a fost decontata imediat? Sau ati asteptat? Unde v-ati adresat ca sa luati banii? Cat despre suma de 60 de mil presupun ca include tot ce ati dat la medici, asistente, infirmiere, portari..etc. V-au fost cerute aceste sume, sau ati dat ca ati considerat ca trebuie si merita ( ma refer la sumele date la doctori).Pentru ca la asistente daca nu le dai nici macar nu se uita la pacient, unele din ele. Si eu sunt de parere ca unii doctori merita tot ce ai pentru ca iti salveaza viata, dar ma intereseaza daca au solicitit intr-un fel sau altul aceste sume, pentru ca degeaba consider eu ca merita toti banii din lume daca nu am de unde sa le dau atatia.
Cat despre ce este in spitale, m-am confruntat si eu zilele astea exact cu ce povestiti dvs., dar am dat si peste oameni buni asa ca mai avem sanse.
0
09-10-2009, ora 13:48
c dana
Nu este medic/terapeut
c dana
Da si pe mine ma intereseaza suma decontata de d-voastra, si daca acesti bani i-au cerut sau i-ati dat ca asa ati considerat pentru ca intradevar merita acesti doctori pentru ca salveaza atatea vieti.Ideea este ca noi nu suntem din Timisoara iar operatia o vom face acolo, si nu stim cu cat sa ne pregatim, plus ca am auzit ca pe toata perioada internarii nu lasa pe nimeni sa il viziteze(regula spitalului).Asa e si in Bucuresti?
0
09-10-2009, ora 13:56
vivace
Nu este medic/terapeut
vivace
Nu am avut nici o treaba cu suma decontata, se ocupa spitalul, decontarea se face direct intre spital si casa noi am primit doar instiintarea, in cele 60 de mil. a intrat totul, echipa de medici, anestezit, pompist, asistente si infirmiere ( unele nu au meritat ) inclusiv medicamentele pe care spitalul nu le-a avut si era nevoie, portari nu, acolo intri fara probleme, stai cu bolnavul peste noapte. Nu, practic nu iti spune in fata da-mi atat. dar in salon afli de la ceilalti in functie de medicul la care esti care este pretul/per toata echipa, pentru ca sunt 3 medici, anestezit, pompist, care are un rol important. Haideti totusi sa nu va mai ganditi la acest lucru, fiti optimista, incercati sa faceti coronarografia, chiar daca este ceva infundat nu este obligatoriu ca proportia sa fie mare si sa fie necesar doar un stent, o operatie usoara, a doua zi pleaca acasa.
1
09-10-2009, ora 14:02
c dana
Nu este medic/terapeut
c dana
As mai avea o intrebare, banii se dau inainte sau dupa operatie...Nu stim cum sa procedam, pentru ca multumesc lui Dumnezeu nu am mai avut probleme de genul.
1
09-10-2009, ora 14:11
vivace
Nu este medic/terapeut
vivace
Am dat inainte, dar situatia din Timisoara poate fi cu totul alta.
0
09-10-2009, ora 14:26
annaiss
Nu este medic/terapeut
annaiss
Asa este, eu ma gandesc la ce este mai rau, poate nici nu are nevoie de bypass.
Macar sa stim la ce sa ne asteptam :)

Si eu cred ca mai bine dai inainte de operatie.
0
09-10-2009, ora 14:47
c dana
Nu este medic/terapeut
c dana
Ok, multumesc asa o sa facem o sa dam inainte.
Asa este annaiss poate nu are nevoie de aceasta operatie, oricum ar fi bine sa faca coronarografie...
0
09-10-2009, ora 15:18
vivace
Nu este medic/terapeut
vivace
va urez mult succes doamna Dana si sanatate tuturor, daca va mai pot ajuta cu sfaturi.
0
09-10-2009, ora 15:48
c dana
Nu este medic/terapeut
c dana
VA multumesc frumos, oricum sunt foarte increzatoare ca totul va fi bine, abia astept sa trecem peste aceasta suferinta si tata sa fie din nou bine.Va doresc sanatate tuturor.
0
13-10-2009, ora 11:43
mada_llin
Nu este medic/terapeut
mada_llin
tatal meu are o valva infundata si trebuie sa mergem la institutul de cardiologie la iasi, ce ma sfatuiti sa fac? ce medic imi puteti recomanda?
0
28-10-2009, ora 10:22
annaiss
Nu este medic/terapeut
annaiss
Intr-un final tatal meu a fost programat sa realizeze coronarografia in data de 9 noiembrie la CC Iliescu - Fundeni.
Imi puteti spune ce presupune coronarografia? Trebuie internat? Cat dureaaza? Ce presupune? Alte indicatii si contraindicatii.

Multumesc.
0
28-10-2009, ora 10:46
c dana
Nu este medic/terapeut
c dana
buna, coronanografia consta in introducerea unui cateter in vena pentru a se putea vedea unde anume este infundata vena, tatal meu cand a facut coronanografia nu a fost internat, ne-am dimineata iar seara am mers acasa asta pentru ca interventia sa facut la vena de la mana, daca i se face in picior atunci trebuie sa stea in jur de 24 ore in spital.Interventia dureaza cel mult o ora.
Adaugă un comentariu / răspuns
408 comentarii 1 23 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: