Calcaie crapate

29-08-2009
evelina2u
Nu este medic/terapeut
evelina2u
Am calcaiele crepate si foarte groase...Crapa pana curge sangele din ele..iar pielea talpii se usca foarte tare si se formeaza ca niste solzi de peste. Folosesc un unguent cu ceara de albine si o alta crema speciala pentru ingrijirea calcaielor insa degeaba. Talpa este aspra ca si un smirgel. Ce ma sfatuiti sa folosesc?
4 comentarii
0
29-08-2009, ora 07:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consultati un medic homeopat cu experienta, exista remedii homeopate foarte efective pt. aceasta afectiuni si cu care va puteti vindeca usor.

Aveti si probleme cu digestia ? (imbalonare, gaze, etc) ?
Probleme la caile respiratorii ?
Cati ani aveti ?
Senzatie de arsura in talpa/calcai ?
Daca mai imi dati cateva repere (alte simptome si afectiuni de care mai sufetiti) va pot recomanda eu cateva remedii homeopate pe care la gasiti la farmacie (homeopata) si care va vor ajuta.
Daca nu consultati medicul homeopat.
0
29-08-2009, ora 17:54
evelina2u
Nu este medic/terapeut
evelina2u
Nu am probleme cu digestia, insa am probleme cu inima, cu tiroida, hipertensiune si reomatism. Am 49 de ani, si cam 100 de kg. Am lucrat toata viata in picioare si poate asta imi afecteaza calcaiele.M-as bucura daca primesc un tratament de la d-voastra. Nu am senzatie de arsura in talpi.
Va multumesc mult !
0
30-08-2009, ora 16:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Calcaiele crapa din doua motive:
1. Aparitia unei ciuperci la nivelul plantelor.
2. Datorita greutatii corpului dvs.
Puteti aplica local urmatoarea crema:
Acid salicilic 4 g
Acid benzoic 8 g
Vaselina ad 50g
Aplicarea se face in strat mai gros pe zonele crapate si in strat mai subtire pe restul plantei si printre degete, de 2 ori pe zi timp de 30 zile.
Ar fi recomandabil sa purtati si o incaltaminte cu tocul putin mai inalt pentru a schimba centrul de greutate de pe calcaie pe zona anterioara a plantei.
0
30-08-2009, ora 23:46
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cumparati de la o farmacie homeopata (Dona, Helpnet) urmatoarele remedii homeopate :
Silicea CH30 ( se suge o singura granula la fiecare 4 saptamani. Nu mai mult, caci remediul actioneaza atata timp si repetarea nu face bine. Se face asta timp de 4-5 luni)
Petroleum CH15 ( se suge o granula de 2 ori pe saptamana, pana la disparitie.Nu se mai ia de indata ce s-a vindecat)
Graphites CH15 ( se suge o granula de 3-4 ori pe saptamana pana la vindecare. Nu se mai ia deloc de indata ce s-a vindecat)
Calcium carbonicum CH30 ( se suge o granula de doua ori pe luna timp de 4-5 luni.=

Siliciu si calcium se pot lua si dupa vindecare mai departe 4-5 luni si in general de 6-8 ori pe an pt.
a regla siliciul si calciul din corp care la cei mai multi este dereglat.

Aceste remedii homeopate costa 6, 50 lei pt. un tub de 80 de granule si va vor vindeca cu mare probabilitate calcaiele si in plus regla calciul si indirect ajuta si la slabit si la alte lucruri.
Granulele se sug sub limba, nu se inghit !
Nu se iau simultan ci la zile sau ore diferite (unul luni altul miercuri, sau similar)
Aceste remedii nu au efecte secundare daca sunt luate dupa indicatii.
Cu creme nu aveti mari sanse, iar cu acid benzoeic care este o substanta cancerigena si toxica cu atat mai putin. Vaselina usuca pielea si mai rau caci este din petrol si sintetica. Mai bine puneti untura de porc la calcaie, care vindecatoare pt. piele amestecata cu crema de galbenele. Sau o crema de galbenele
fara aditivi chimici.

La hipertensiune se poate folosi "regulatorul de tensiune" de la plafar in loc de medicamente.

Pt. restul de afectiuni consultati un medic homeopat, multe probleme se pot rezolva eficient cu homeopatia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: