calciu se depune aiurea?

30-10-2008
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
buna ziua, am fost diagnosticata cu spasmofilie, de aceea imi apar tot felul de senzatii gen lipsa de aer, nod in gat.de la lipsa de calciu, si mi s-a zis sa consum f f multe lactate, nu calciu pastile pt ca se depune aiurea si poate face mai rau decat sa faca bine; impreuna cu magneziu si vitamina A+D2, 20 de zile pe luna, cam 2-3 luni.Intrebarea mea este daca exista vreo forma de calciu care sa nu se depune aiurea, mentionez ca am deja osteofite superioare la C5-C6, posibil din cauza depunerii aiurea a calciului, am facut fizioterapie 10 zile pt acest lucru.Am luat pana acum de la NYCOMED, calciu +d3, dar vreau sa stiu care ar fi cel mai bun, in sensul sa nu se depuna unde nu trebuie. multumesc
3 comentarii
0
30-10-2008, ora 13:19
pam
Nu este medic/terapeut
pam
pentru aceasta afectiune eu am luat ansilan si m-am simtit foarte bine...multa sanatate
0
30-10-2008, ora 15:36
ingrid_de_ruxxe
Nu este medic/terapeut
ingrid_de_ruxxe
daca tot calciul s-ar depine "aiurea" inseamna ca toate femeile care luam calciu din farmacie am fi calcifiate! Nu este adevarat. Daca se depunde calciul aiurea inseamna fie ca ai prea mult calciu deja (care la tine nu e cazul), fie ca altceva nu merge bine, cum ar fi absorbtia si fixarea calciului. Daca se depunde aiurea este de regula o cauza endocrina.
0
23-11-2008, ora 16:53
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
In general, o anumita cantitate din calciu de sinteza(farmaceutic sau capsule "naturiste") administrat bucal si chiar injectabil se va depune "unde nu trebuie"!
Ce va pot recomanda, ca metoda sigura e urmatorul tratam.:
cite 75 ml, inainte de mese, de 3 ori /zi de ZER, provenit din lapte de vaca sau capra (acesta daca aveti de unde e mai concentrat in calciu) - 14 zile, apoi 7 zile pauza cu D3, iar 14 zile si va fi ok!. Se va asocia cu D3 -fiole, daca gasiti.
Aveti grija ca constipa uneori. Asa ca veti combina cu suc de portocale, mandarine...luat dupa mese!
Mai puteti combina cu tincturi homeopate, gen MESTEACAN, etc.
Nu aveti voie produse pe baza de mentol, camfor, echinaceea! - schimbati si pasta de dinti!
bafta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: