Cancer colon

16-02-2018
aded
Nu este medic/terapeut
aded
Buna ziua.Am facut o colonoscopie si rez a fost:La 13 cm de la OA cu extindere pana la 17 cm formatiune tu.jonctiune rectosigmoidiana.Rezultatul biopsiei:Concluzie-Aspectul morfologic descris corespunde unei proliferari tumorale maligne de tipul unui adenocarcinon moderat bine diferentiat (G1/G2) cu localizare colonica.In urma examinarii RMN concluziile au fost:Neo Ampular inferior cu invazia mucoasei intestinale mici adenopatii satelite si pelvine.Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa urmez si daca in urma operatiei pot sa ma trezesc cu un anus contra naturii? Si ce sane am sa ma fac bine?
1 comentarii
1
16-02-2018, ora 19:37
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna seara.
Este evident ca e necesara interventia chirurgicala.
Din descriere, este posibila rezecţie anterioară chirurgicală cu anastomoză termino-terminală, deci fara anus iliac stang. Dar decizia finala este a chirurgului operator, functie de existenta a suficient rect distal pentru anastomoza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: