cancer de col uterin

31-08-2011
dorobantu viorica
Nu este medic/terapeut
dorobantu viorica
soacra mea are77 de ani si a fost diacnosticata cu cancer de col uterin stadiul 3 abia ia facut biopsia, credeti ca sunt sanse sa se vindece, va multumesc si astept raspunsul dv
9 comentarii
0
31-08-2011, ora 20:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie neaparat operata..
0
31-08-2011, ora 20:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In stadiul 3 se poate interveni chirurgical inainte sau dupa radioterapie externa si /sau interna..este un stadiu avansat de cancer de col, dar inca se mai poate face ceva.supravietuirea la 5 ani e de cca 45%.
0
01-09-2011, ora 17:39
dorobantu viorica
Nu este medic/terapeut
dorobantu viorica
sant sanse ca la acest stadiu cancerul sa fie belign, va multumesc pt sfat
0
02-09-2011, ora 07:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu...sa scrii rezultatul de la biopsie cand e gata pentru a-ti spune sigur despre ce e vorba..
0
22-09-2011, ora 20:48
dorobantu viorica
Nu este medic/terapeut
dorobantu viorica
biopsia a iesit si a fost diacnosticata cu carcinom scuamos keratinizant de col uterin, in descriere microscopica (fragmente tumorale cervicale alcatuite din proliferare de celule maligne de tip scuamos keratinizant cu pleomorfism nuclear marcat si mitoze atipice numeroase stroma cu infiltrat inflamator limfo-plasmocitar si granulocitar abundent), nu a fost operata, are si vezica afectata, incepe fizioterapia de luni, ce sanse are dupa aceasta fizioterapie? ce inseamna aceasta terapie, va multumesc
0
05-10-2011, ora 17:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Acum am vazut raspunsul tau.e un cancer de col in care tumora s-a extins la organele pelvine [. vezica...] deci in stadiul IV.Sanse ca sa se vindece nu sunt.iradierea va reduce dimensiunile tumorii.se va decide pe parcurs ce e de facut, in functie de starea clinica, de gradul de extensie dupa iradiere..dar prognosticul este rezervat.
0
10-10-2011, ora 20:02
dorobantu viorica
Nu este medic/terapeut
dorobantu viorica
buna seara, va multumesc pt comentariu, dar daca nu va deranjeaza as vrea sa va mai pun cateva intrebari, se ia cancerul, de la wc sau de la baie, pt ca mie imi este foarte teama consum cate o sticla de domestos la cateva zile, si as dori sa va mai intreb, am vorbit cu dr si a zis ca dupa cele 25 de sedinte de radioterapie sa faca o pauza de o luna si pe urma sa vina la bucuresti sa ii faca o alta analiza de col, eu nu ineleg daca vrea sa o salveze nu trebuia sa ii faca operatia cat mai repede, va multumesc inca o data, cu respect Viorica
0
13-11-2011, ora 18:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce a mai facut soacra ta, a fost operata ?
0
15-11-2011, ora 20:39
dorobantu viorica
Nu este medic/terapeut
dorobantu viorica
buna seara, soacra a facut o luna de radioterapie si la 1 decembrie ar trebui sa vina pt o analiza (asa ne-a spus) si pe urma sa vedem ce mai urmeaza, acum dupa radioterapie se simte bine, mananca si ia trecut si senzatia aceia de( strans) din zona burtii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: