cancer de col uterin

01-10-2007
gropite'
Nu este medic/terapeut
gropite'
mi-am facut testul papanicolau si rezultatul e:celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata(ASC-US), marti am programare la doctor da nu mai am rabdare, ce inseamna mai exact?sunt celule canceroase?multumesc
3 comentarii
0
08-10-2007, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
din ce stiu aparitia papilomavirusului este semn de cancer, sau ca persoana poate face cancer.Papilomavirusul este cel a carui prezenta se cauta in testul Papanicolau
0
16-11-2007, ora 00:00
gabor simoneta
Nu este medic/terapeut
gabor simoneta
buna, te rog sa imi spui ce ti-a zis doctorul pt ca si eu zilele trecute am fost diagnosticata cu aceeasi rezultat si mi s-a spus sa investigam mai departe, sa fac colposcopie, biopsie pt a stii exact despre ce e vorba. mie la colposcopie mi-a iesit zona acetoalba, medicul mi-a spus ca nu e grav.te rog sa imi raspunzi, multumesc
0
28-04-2009, ora 23:14
brincoveanu mirela
Nu este medic/terapeut
brincoveanu mirela
buna...mi-am facut un test papanicolau anul trecut in august si mi-a iesit clasa 2 inflamatie apoi am facut un chiuretaj biopsic si mi-a iesit probleme la uter o hiperplazie simpla care nu ridica mari probleme iar la colul uterin nu mi-au iest probleme, , , , acum in in aprilie mi-am facut un test papanicolau si mi-a iesit clasa3 asc-us cu precizarea in paranteza "modificari regenerative atipice"...sunt disperata...imi este teama sa nu am cancer...ma mir ca in timp atat de scurt am ajuns la clasa 3.simt ca inebunesc pana pe mai cand sunt programata la medic...ajutati-ma cu un sfat va rog...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: