Cancer de prostata avansat? | Forumul Medical ROmedic

Cancer de prostata avansat?

06-11-2021
Adina Simona
Nu este medic/terapeut
Adina Simona
Buna ziua, domule RaulDuke. Inca nu am foarte multe detalii suntem in investigatii, dar pana acum situatia este aceasta: acum 5 -6 ani in urma tatal meu a inceput sa aiba probleme la urinare, a fost la un control care a fost destul de vag (bazat pe un chestionar) si i s a prescris Focusin care l-a luat si nu prea. Acum situatia este:PSA 2018- 1.15, PSA 2019- 3.11 si PSA 2021- 234.25 la un laborator si la alt laborator 150, am inceput investigatiile prin ecografie, consult la nefrologie si urologie, concluzia dar neclara : amandoi rinichii Ureterohidronefroza grad III, vezica cu pereti ingrosati circuferential cu o grosime maxima de 23 mm, cu depuneri, prostata 52/60/55 cu lob mediu bine construit, proeminenta la nivelul vezical, nefrologie - punctie renala, urologie - Adenocarcinom de Prostata, a doua zi am plecat direct spre Bucuresti la Spitalul Fundeni la Prof Sinescu, consultatia a fost tinuta de unul din rezidentii domnului profesor si s a facut o ecografie momentan iar diagnosticul este:RS UHN grad III IP 11mm / RD UHN grad IV IP 7 mm, vezica urinara cantitate mica de urina cu planeteu infiltart tumoral din prostata, prostata 53. Mentionez ca a slabit in jur de 20 kg de la inceputul anului si pana in prezent, acuza uneori usoare dureri la soldul drept, cele mai mari probleme le are la urinat, printre cele mai frecvente simptome se numara: nevoia de a urina des si putin, nevoia de a urina de mai multe ori pe noapte, un flux urinar redus, dificultatea de a incepe sa urinezi si uneori usturime la urinare. Astazi i s a recoltat sange pentru analize, maine va face nefrostoma si in cateva zile dupa ce scade nivelul creatininei CT. V-am spus toate acestea sa va pun la curent cu situatia si sa mi dati o parere, ce credeti, ce diagostic ati putea pune pana in momentul de fata?
Va multumesc mult, astept un raspuns!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: