cancer laringian

28-03-2013
I LONA
Nu este medic/terapeut
I LONA
buna ziua tatal meu a fost ınternat pe 24 februarie cu diagnosticu de formatiune tumorala laringiana ınsuficienta respiratorie dupa care pe 1 martie a fost operat mai bine spus o tracheostomie ıa facut dupa care 5 zile a stat la terapie intensiva.ın sfırşit dupa 10 zile au venit rezultatele biopsiei in care scrıa ın felul urmatorFRAGMENTE DE CARCÄ°NOM EPÄ°DERMOÄ°D SLAB DÄ°FERENTÄ°AT G3 PAPÄ°LOMOSTS CU MODERATE REACTÄ°Ä° LUFÄ°DE A STURBEÄ°(scuzatima daca am scris greşit atıt am ınteles).Doctorul a spus ca trebuie operat şi o sai scoata laringele dar mai mult nu a vrut sa ımi explice.tatal meu este bolnav cu inima nu ımi aduc aminte ce dar a spus ca sıngele lui se ıncheaga foarte repede si pentru asta sa cerut un control la cardiologie dupa care cardiologu a dat semnatura ca se poate face operatia care dureaza 5 sau 6 ore.acum ıl pregateşte pentru operatie ıa ıntrerupt tratamentul pe care ıl facea ceftamil antibiotic injectabil intravenos
acum ıa pus o canula mai mare de 14 cm pe care ıo schimba ın fiecare zi dupa cıte am ınteles si are scurgerile acelea de secretii ambundente din nou pentru ca a fost afectat şi un sfert din plamın dupa cıte am ınteles
rugamintea mea este sa ımi spuneti ce ınseamna rezultatul acela al biopsiei si ce o sai faca lui tata ce fel de operatie este aceasta şi ce o sa ne aştepte pentru ca şi eu am 2 copii si sint departe de el nu i prea pot fi de ajutor va multumesc mult
3 comentarii
0
28-03-2013, ora 11:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un cancer de laringe care necesita tratament chirurgical
medicii din clinica o sa faca tot posibilul ca operati asa decurga bine...
0
28-03-2013, ora 13:52
I LONA
Nu este medic/terapeut
I LONA
va multumesc dar totuşi aş vrea sa ımi explicati ce o sa se ıntımple e ceva grav sa descoperit prea tırziu oare
0
28-03-2013, ora 17:05
raluca2007
Nu este medic/terapeut
raluca2007
Sa iti spun ce inseamna nu stiu dar sigur iti poate raspunde dl.dr raul.pot iti sugerez sa fii cat mai aproape de el atat cat poti.eu am trecut prin asa ceva recent si m-am impartit intre fata mea si tata.ce spui legat de coagulare banuiesc ca trebuie sa fie inr-ul iar despre operatie trebuie sa intrebi medicul chirurg.poate sa extirpe doar o parte de laringe sau tot laringele daca este cazul.poate deveni purtator de canula pe viata.depinde de la caz la caz.multa sanatate si putere!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul