cancer pulmonar cu metastaze generalizate

31-05-2010
corina burciu
Nu este medic/terapeut
corina burciu
tatal meu are 66 de ani si a fost diagnosticat cu cancer pulmonar cu metastaze generalizate. Stiti cumva cum pot sa-i mai prelungesc durata de viata? Sau un tratament ca sa nu mai aiba dureri?
17 comentarii
0
01-06-2010, ora 08:05
michael52
Nu este medic/terapeut
michael52
In nici-un caz cu tratamente naturiste.Dar nu ne-ati dat detalii, de ce ? Cum vreti sa primiti sfaturi, fara a da detalii complecte ? Oricum baza o reprezinta TRATAMENTELE CITOSTATICE.
Va doresc succes.
0
01-06-2010, ora 08:58
corina burciu
Nu este medic/terapeut
corina burciu
din februarie 2010 a inceput sa faca febra si il durea spatele. A pus-o pe seama unei raceli puternice. A refuzat un control medical spunansu-mi ca ia pastile si o sa-i treaca raceala. Pe 25 mai a inceput sa planga ca are dureri foarte mari de spate si mana si ca la gat i-a aparut o umflatura ca un ganglion spumos, nu tare. l-am dus de urgenta la spital si l-au investigat in fiecare zi. Desi sunt din Galati, un oras care nu exceleaza prin medici foarte competenti, am gasit o doctorita care si-a dat tot interesul, a facut control incrucisat cu alti 2 medici deodata, i-a facut tomograf toracic cu solutie de contrast si multe alte investigatii si concluzia a fost pana la urma cancer pulmonar cu metastaze generalizate in oase, ficat, si s-au intins spre creier. Are usoare rataciri si in continuare plange ca il doare mana, il dor coapsele si in interiorul bazinului. Nu are pofta de mancare desi il fortez cumva sa manance macar cat e cu mine in spital. Cu psihicul nu sta foarte bine. Mi-a zis ca daca ar avea cancer s-ar duce sa se inece in Dunare. Nici nu stiu cum sa procedez cu el. Mi-e mila ca e tatal meu si ca il vad neputiincios in fata durerii. Azi vreu sa merg la oncolog sa vad daca e cazul sa-i faca citostatice si daca o fi sa gasesc o forma sa-i zic tatalui meu ca are altceva minor sa nu il sperii. Oricine ma poate ajuta cu un sfat va rog sa o faceti. sunt disperata. -*



(*modificat de administrator)
0
01-06-2010, ora 11:26
rrox
Nu este medic/terapeut
rrox
corina burciu-CU SIGURANTA va face citostatice, mama mea a fost operata la CLUJ(oameni extraordinari), si daca mergi la oncolog sigur iti va da unele pastile care amelioreaza durerea DAR te fac sa dormi continu, intereseaza-te la cluj..ai pe net informatii...dai un tel.si daca intrebi te ajuta cu informatii prin tel.Iar despre diagnostic sigur isi va da seama tatal tau si va trebui doar sa-i ridici moralul, sa-l incurajezi, este extraordinar de greu sa o faci pt ca numai omul stie prin ce trece., mie mi-a fost tare greu, mamei mele mult mai greu, la noi a trecut(cu bine sper), e o boala parsiva.MULTA SANATATE si cauta despre cluj ceva ca e bine.trebuie asigurare si in rest cat ai atat dai(ciubuc) ca asta e pe la noi.Astept un raspuns cu ce ai rezolvat daca doresti sa ma tii la curent.MULT NOROC.
0
01-06-2010, ora 18:22
michael52
Nu este medic/terapeut
michael52
Draga mea, am 58 de ani sant barbat si sant din Bucuresti.Am fost diagnosticat cu tumora lob superior stang, stadializare T2, N3, M0, in august 2008, la Institutul National de Pneumologie "Marius Nasta", unde am fost si operat.Din septembrie am fost la Institutul Oncologic Fundeni Bucuresti, unde am inceput un tratament chimioterapeutic.Am facut 6 serii a cate 4 zile, din 22 in 22 de zile, pana in martie 2009.Din martie pana in iunie nu am mai facut nici-un tratament.Din iunie am inceput sa iau Nicolit.In luna noiembrie am facut o noua tomografie in care prognosticul imi arat ca boala a evoluat, stadializarea fiind T0, N3, M0, cu determinari osoase si suprarenale.De la un timp ma supara si umarul drept, ma imbracam greu si nu uteam dormii pe partea dreapta.Am inceput noua schema de tratament, care pe laga Taxotere, Carboplatin, mai imi da si Zometa.In luna aprilie am facut alta tomografie, dar de data asta generala.Acum mi-au iesit, tumora la cap de 1, 5 cm, tumora pe ficat de 1, 7 cm, determinari osoase si suprarenaliene.Inclusiv tumora pulmonara de 2, 3 cm.Asta sa redus, adica a regresat de la 3, 2 cm la 2, 3 cm.La tomografia generala (cap+torace+pevian)au aparut in plus fata de ce stiam cele doua tumori, pe ficat si la cap.Dar asta fiind singura tomografie generala, nu am avut cu cine sa o comparam !!! De aceea e bine sa faci tomografie generala.Acum, mai iau cate un Ketoprofen pe zi pentru umar.Dar mai vorbim noi, ca si maine mai e o zi.
Eu, m-am dus si am vorbit eu personal cu chirurgul care ma operat, am vorbit de la barbat la barbat si iam spus sa-mi spuna mie cum este problema, sa nu-mi mai incarc familia si cu problemele mele.Intelegi ? La mine a fost putin mai simplu.
0
01-06-2010, ora 22:26
corina burciu
Nu este medic/terapeut
corina burciu
multumesc din suflet ca imi sunteti alaturi asa cum poate fiecare. in aceste momente simt ca pierd si ca nu merit asta.
Oncologul mi-aa spus astazi ca tatal meu are cancer ultimul stadiu si ca nu-i mai poate face citostatice ci doar radioterapie. Un alt doctor mi-a spus ca va ajunge cu dureri groaznice de oase si ca va avea senzatii de sufocare cand metastazele ii vor invada de tot plamanii. Simt ca mor eu cand il vad ca se uita la mine ca un copil neputiincios pe care eu nu pot sa-l ajut in niciun fel. Nu am curajul sa-l privesc in ochi asa cum faceam pana acum ca sa nu tradez diagnosticul cumva desi e un tip care le cam pricepe pe toate din gesturi sau priviri. Nu e prost deloc. Chiar ma intreb daca nu cumva banuieste ce are, ca se uita la mine si lacrimeaza usor.
0
02-06-2010, ora 12:07
rrox
Nu este medic/terapeut
rrox
corina nu stiu cum te-asi putea incuraja, este dureros, numai cineva caruia nui pasa de PARINTE nu intelege, eu una te inteleg perfect.E greu.Normal ca tatal tau stie ce are, nu spune probabil din acelasi motiv pt care nici tu nu o faci.Pe undeva nu ar vrea sa va faca sa suferiti mai mult.E boala secolului si multi oameni cand se imbolnavesc mai tare prima boala pe care o BANUIESTE e cancerul.e tare greu, ai grija sa nu te imbolnavesti de la suparare, eu cand am aflat de mama care am zis mai sus sa operat(col uterin) am avut soc, ea la fel, au fost zile groaznice, nu mai stiam de copil, de sot de nimic, si dupa 3 luni m-am trezit cu anumite dureri pe care le am inca(motiv pt care am intrat pe site-ul asta) si cred ca sigur numai de la stresul pe care l-am avut.Stiu ca e greu sa urmezi un sfat, nici eu nu ascultam de nimeni, dar din experienta mea iti zic ca tre sa fii tare, ca altfel te vei imbolnavi.iti doresc numai bine.si te rog fii tare, nu stiu cati ani ai dar trebuie sa mergi inainte, sa nu clachezi.SANATATE MULTA.
0
19-07-2010, ora 16:10
corina burciu
Nu este medic/terapeut
corina burciu
e greu... si e rau... si e altfel.
tatal meu s-a stins dupa 3 saptamani de stat in spital. L-am scos pe scaunul cu rotile la o mica plimbare in curtea spitalului si dupa jumatate de ora de glumit si vorbit cu mine si cu mama, ceea ce in ultimul timp nu mai facuse (se exprima numai monosilabic), si-a dat sfarsitul cu noi, in parc. E foarte greu fara el. ii simtim enorm lipsa. Au trecut 20 de zile cumplite pana azi. L-am ingropat de ziua de nastere a mamei mele- alt soc.
Draga rrox multumesc pentru incurajare. (am 37 de ani)
0
01-08-2010, ora 10:59
rrox
Nu este medic/terapeut
rrox
Draga Corina in primul rand condoleante, imi pare rau pt ce sa intamplat, nu mai am cuvinte.Dumnezeu sa-l ierte, iar tu sa fii tare sa mergi inainte.Te inteleg perfect si imi inchipui prin ce trece un om care isi iubeste parintele cu adevarat.Iti doresc sanatate si puterea de a merge mai departe pt ca esti tanara.Te pup.
0
11-10-2010, ora 11:48
sergionline
Nu este medic/terapeut
sergionline
Buna ziua,

tatal meu a fost disgnosticat cu cancer la plamani cu metastaze multimple acum aprox 1 sapt.
In luna sept el se simtea fparte bine ba chia mergea pe jos si cate 3-4 km zilnic.
Pe la inceputul lunii oct a inceput sa se imta rau si am inceput sa facem analizele ( tomografie computerizata cu si fara substanta, radiografie la plamani si plus analize la sp de urgentza din pitesti )
Eeste internat la oncologie in Pitesti insa doamna dr. Bucur nu ii mai da nici o sansa.
Eu nu vreau sa cred asta si vreau sa incerc sa fac tot ce e pobisil pt el.
In momentul de fata nu ii se pot administra citostatice deoarece are niste complicatii la rinichi spune dna doctor din cauza lipsei de apa din organism nu poate elimina toxinele din corp.
Va rog sa imi recomandati o clinica privata sau un spital in Romania unde sa pot avea si parerea ator doctori de specialitate sau eu stiu un tratament alternativ ( exlus naturist pt ca sincer nu am icnredere ).

Va multumesc anticipat.
-
Sergio
0
19-10-2010, ora 14:16
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Dragul meu Sergio,

eu ti-as recomanda spitalul de pneumoftiziologie Marius Nasta din Bucuresti, unde daca se poate opera, se va opera.Acolo vei afla absolut toate detaliile de care ai nevoie.Pana atunci, incearca sa-i dai o alimentatie bogata ca sa nu ajunga la slabire masiva sau altceva.De evitat vitamina B12!
0
19-10-2010, ora 14:19
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Si daca poti, da mai multe detalii medicale ale cazului, sa-mi fac si eu o parere!Te rog!Socrul meu s-a stins tot din aceasta cauza!
0
19-10-2010, ora 14:23
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Spitalul de care ti-am spus e chiar Institut, e situat pe soseaua Viilor in Bucuresti, statia de metrou Eroii Revolutiei(iei metroul de la Gara de Nord, schimbi in Piata Victoriei si mergi cateva statii, pana la Eroii Revolutiei).E cel mai bun spital din tara in aceasta privinta!Sa aveti succes si poate totusi se mai poate face ceva!Curaj si sanatate!
0
25-10-2010, ora 00:42
eloise
Nu este medic/terapeut
eloise
Pentru sergionline (si chiar si pentru michael52!)
Cred ca pot intelege prin ce treci, dar nu poate fi totul pierdut!
In 31 mai 2010 mi s-a prabusit si mie lumea cand am vazut rezultatul RMN-ului de coloana al tatalui meu (care avusese initial un cancer laringeal declarat vindecat dar care daduse metastaze pe coloana!)
Medicul neurolog mi-a spus verde ca nu este operabil si ca sa zicem merci ca oncologul l-a tinut in viata peste asteptari (confirmarea privind malignitatea laringelui am avut-o in 2008).
Apoi mi-a prezentat un scenariu horror cu ce se va intampla cu tata in viitorul apropiat: paralizie, pierdere comtrol sfinctere, si tot ce decurge de aici...
Sunt 5 luni de atunci si multumim lui Dumnezeu, care nu numai ca L-a mai ingaduit pe tata printre noi, dar el se simte mult mai bine, nu mai are durerile acelea atroce de spate, se mobilizeaza cat vrea de des, mananca ce doreste (mai putin apicole).
Cum a fost posibil?
Sigur ca acest lucru a fost posibil, numai prin credinta si punerea nadejdii in Dumnezeu cu al carui ajutor am aflat si de Nicolit pe care il ia respectand cu strictete indicatiile, inca din iunie 2010.
Dar noi, cei din familie (si inclusiv tata) nu am lasat nici o clipa de o parte rugaciunea.
Si ca sa fiu corecta, va spun ce am intreprins, atat la sfaturile bunului meu parinte duhovnic, cat si dand curs "˜inspiratiei divine"™:
"¢ 40 de zile, 5 dintre noi, cei din familie, am citit Acatistul Maicii Domnului Pantanassa - (preferabil de citit in fatza icoanei Pantanassa -vindecatoare de cancer= o gasiti la Biserica Rusa Bucuresti de unde puteti cumpara o reproducere, iar textul - de pe internet)
"¢ alte 40 de zile 4 dintre noi am citit Paraclisul Maicii Domnului luat de la Biserica Mihai-Voda, impreuna cu o reproducere a icoanei facatoare de minuni Hodigitria care se afla in acest binecuvantat lacas.
"¢ Am trimis Pomelnice la manastirea Vatopedi - la Muntele Athos (cu cativa Euro in plic sau cu o mica donatie virata in contul schitului Lacu aflat in constructie) si i-am rugat pe monahi sa se roage pentru vindecarea tatalui meu.
"¢ Am trimis (on-line) pomelnice la manastirea Dervent Constanta unde am solicitat 40 de Sf Liturghii pentru tata (aceasta este cea mai puternica pomenire care se poate face pentru oricine, fie el viu sau adormit) si moliftele Sf Vasile cel Mare.
"¢ Am participat la multe slujbe de Sf Maslu (uneori tinanad post negru in acea zi) si i-am trimis ulei sfintit tatalui meu, pe care sa il bea sau cu care sa se unga unde il doare. (Din nefericire, tata locuieste departe de mine si nu il pot duce sa fie el prezent la Sf Maslu iar mama are o idee preconceputa si total nejustificata privind aceasta Sf Taina, asa ca nu vrea sa cheme preotul acasa.)
"¢ Dar este foarte important ca bolnavul sa faca spovedanie completa, din copilarie si pana in prezent si daca preotul il dezleaga, sa-i dea si Sf Impartasanie.
E de mentionat inca un aspect: se stie ca aceasta boala este considerata "˜mantuitoare"™ si se cunosc cazuri de caluguri care considerau ca Dumnezeu nu i-a parasit, tocmai pentru ca le-a dat sansa sa se curete de pacate printr-o astfel de suferinta.
Noi, cand ne rugam, dorim binele bolnavului, dar binele lui lumesc, insa nu putem sti care e planul Domnului cu fiecare dintre noi si cum ar fi mai bine sa se petreaca lucrurile.
Si mai adaug: tatal meu a fost un fumator inrait pana in 2004 cand s-a lasat definitiv, pentru ca avea deja niste fenomene inflamatorii in gat.
Noi ramanem recunoscatori lui Dumnezeu pentru fiecare zi pe care tata o traieste printre noi si in care durerea lui nu mai este sfasietoare asa cum a fost luni de zile, inainte de a incepe - el a lua Nicolit - si noi - a ne ruga ca acesta sa aiba efectul descris.
Domnul sa ne aiba in paza pe toti!
0
29-10-2010, ora 17:55
viorel05
Nu este medic/terapeut
viorel05
am auzit de un ceai indian pe net care face minuni pentru bolnavii de cancer, incearca sa-l gasesti, se cheama cipewa, ceva de genul asta.i-mi pare rau sincerpentru tatal tau.
0
30-10-2010, ora 23:23
ioana_e
Nu este medic/terapeut
ioana_e
unde ai auzit viorel despre acest ceai, sincer ma intereseaza pentru tatal meu, are cancer pulmonar, sti pe cineva care l-a cumparat si a fost mai bine ?
0
08-12-2017, ora 22:55
Geany jessy
Nu este medic/terapeut
Geany jessy
Buna seara indrumati-ma va rog si pe mine undeva.tatal meu este dignostificat cu cancer pulmonar.este internat la judetean in galati
0
05-04-2022, ora 22:46
Tiberiuus
Nu este medic/terapeut
Tiberiuus
Buna seara, sper ca va gasesc bine in timp ce scriu comentariul acesta. Va scriu deoarece ma intereseaza simptomatologia celor diagnosticati cu cancer pulmonar, deoarece si eu am mers astazi sa fac un ct in urma recomandarii unui medic ORL. Am dureri toracice, ganglioni inflamati la gat si am expectorat cu sange. Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns as fi total recunoscator. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.