cancer pulmonar sau nu?

14-01-2015
anamaria200988
Nu este medic/terapeut
anamaria200988
buna ziua, ma numesc ana maria si am nevoie de putin ajutor va rog, tatal meu a fost diagosticat cu BPOC acum 2 luni zilele acestea a facut un CT la plamani si nu inteleg rezultatul si nimeni nu vrea sa imi explice ce inseamna cu adevarat m-i s-a spus sa imi pregatesc nervi de otel pt ca este grav am sa scriu doar o parte din rezultat ce este mai important pt ca este foarte lung : Adenopatii hilare pulmonare cu dimensiuni maxime pe partea dreapta de cc 10/10 mm ; Adenopatie retro pectorala stanga 12/7 mm ; Pahileurita apicala bilaterala ; Bronsiectazii si bronsii cu perete ingrosat ; micronoduli pulmonari diseminati cu aspect compatibil intersitial/sechelar ; noduli la plamani ; modificari fibrotice ; lichid la plamani ; modificari parenchimatoase pulmonare bilaterale predominant drepte cu aspect mixt intersitialfibrotic si de infiltrare micronodulare si nodulare diseminate ; bronsiectazii deloc mediu si de piramide bazale bilaterale ; Adenomegalii mediastinale pulmonare va rog sa imi raspundeti urgent as dorii sa aflu ce inseamna toti termenii acestia, imi este frica ca a facut cancer pulmonar, multumesc anticipat
3 comentarii
0
17-01-2015, ora 22:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Frica Dvs.. este o problema separat si trebuei tratata la psiholog..fiindca NU e cazul sa faceti si DVS ceva probleme pe baza de stres si frica
2. Starea cu tractul respirator este grava..fiindca daca organismul NU se oxigeneaza.. nu are viata.. indiferent de diagnostic si de localzarea lui
3. pacientul trebuei sa fie internat in sectie specializata si DVS sa aveti incredere ca medicii fac tot ce se poate in acest caz
4 DEasemenea trebuei sa fiti constienta ca Viata incepe si se termina fara sa stim noi cand
5 trebuei sa stiti ca Medicii nu pot sa fac minuni.. daca pacientul sa adresat tarziu cu o boala in forma avansata
0
17-01-2015, ora 22:39
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ANAMARIA chiar daca sansele sunt reduse NU trebuie sa va pierdeti speranta si trebuie sa fiti tari indiferent de ce va urma si sa incercati sa ii fiti alaturi tatalui si mai important este sa nu ii aratati ingrijorarea voastra ca asta il va afecta si mai mult, si daca stati si va consumati nu faceti altceva decat sa va puneti si voi sanatatea la incercare stresul este cel mai nociv factor pt organism.
SUSTINETIVA RECIPROC SI TOTI SUSTINETIVA TATAL CA ARE NEVOIE IN ACESTE MOMENTE si eu trec prin lupta cu aceste probleme pulmonare dar sunt intr-o stare mai incipienta.
0
19-01-2015, ora 09:57
anamaria200988
Nu este medic/terapeut
anamaria200988
va multumesc pt raspuns si pt sprijin, dar nimeni nu ne spune nimic concret ne trimite de la un doctor la altul de la o analiza la alta si nu stim ce are concret, tocmai de acceea am apelat la ajutorul dumneavoastra, sunt constienta si realista dar as dorii sa stiu un diagnostic pt ca toata lumea fuge de raspuns, multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.