Cancer vezica pTaG2- evolutie?

09-06-2013
ioana_fr
Nu este medic/terapeut
ioana_fr
Buna ziua,

Tatal meu a fost diagnosticat cu un carcinom urotelial papilar cu grad jos de malignitate (pTaG2). Nu sunt sigura care sunt sansele de vindecare si as vrea sa cer parerea celor care stiu mai multe, medici in special. Am citit foarte mult pe internet, si in franceza, si in engleza, dar mi se pare ca cu cat citesc mai mult cu atat inteleg mai putin despre recidiva si progresie, si sansele de vindecare. A avut o rezectie acum 2 luni iar momentan face un tratement cu Epirubina TEVA, timp de 6 saptamani. in 3 saptamani va termina tratamentul.

Pentru a fi mai clar, va scriu textul care ii este scris pe biletul de rezultat: 'Fragmentele examinate prezinta o proliferare tumorala cu aspect papilar cu papile groase, scurte si lipite. Aceste papile sunt acoperite de un epiteliu (uroteliu?) discret ingrosat care prezinta pe alocuri (...) cu dezorganizare celulara, alterarea polaritatii si pierderea diferentierii celulare spre suprafata. Celulele tumorale au nucleii mariti de volum cu discret pleomorfism si rare mitoze limitate la nivelul stratului intermediar (G2). Tumoarea nu infiltreaza corionul vezicii urinare (pTa).

Va multumesc pentru orice raspuns.
9 comentarii
0
09-06-2013, ora 21:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce fel de rezectie si care e intrebarea ?

poate din tot ce ai citit ai inteles ca, global vorbind, sansele de vindecare completa sunt undeva in jurul valorii de 50%... asta tinand mult de ce tratament a facut si cum a fost el facut. ca atare nu prea inteleg care e scopul si indicatia tratamentului cu epirubicina (banuiesc intravenoasa)...
0
09-06-2013, ora 23:42
ioana_fr
Nu este medic/terapeut
ioana_fr
Buna ziua,
Imi pare rau daca nu am fost destul de clara. Deci a fost diagnoticat cu un carcinom in vezica urinara, in stadiul si gradul pe care l-am indicat. Rezectia a fost prin uretra, iar tratementul pe care il efectueaza acum este chimioterapie locala, instilatii intravezicale cu epirubucina...

Intrebarea mea este care sunt sansele de vindecare precum si riscul de recidiva si progresie spre stadii mai avansate...
Multumesc.
0
09-06-2013, ora 23:59
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Sansele de stagnare si vindecare sunt foarte mari daca prin acea sonda vezicala introduceti 150 ml de solutie bicarbonat 5 % timp de 5-6 zile consecutiv apoi la 2 zile timp de alte 2 saptamani apoi faceti o reevaluare imagistica !
0
10-06-2013, ora 16:04
ioana_fr
Nu este medic/terapeut
ioana_fr
...E o gluma acest raspuns?
0
10-06-2013, ora 20:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu, din partea acestui om nu! pentru oricine altcineva si din oricare alta perspectiva, da, este o gluma, fie si una proasta.
0
10-06-2013, ora 21:42
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Este protocolul dr Simoncini pentru cancer de vezica ! Cel mai bine este sa apreciati singura :

http://www.youtube.com/watch?v=8DzKy_7NE28

..dovada
0
10-06-2013, ora 23:54
ioana_fr
Nu este medic/terapeut
ioana_fr
Va multumesc pentru sugestie, am vazut despre ce este vorba. Intradevar o metoda inovativa, ma intreb de ce nu este adoptat protocolul de mai multi medici. Stiti cumva?

Daca mai este cineva care imi poate raspunde despre gravitatea diagnosticului de tumoare vezicala pTaG2, as aprecia orice raspuns.
Cu stima, multumesc.
0
11-06-2013, ora 00:05
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Foarte buna intrebare ! Raspunsul este ca nu se aplica de catre mai multi medici de frica sa nu se vindece pacientii cu altceva decat li se da lor voie ! Medicii nu mai sunt demult cercetatori ci sunt simpli executanti ai unor protocoale insusite si actioneaza ca niste militari, dupa ordine si ierarhie, INDIFERENT de rezultat !
0
11-06-2013, ora 11:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cum am spus, sansele ca boala sa recidiveze sunt undeva mai mici de 50%; este o boala totusi in forma incipienta si vad ca tratamentul aplicat este cat se poate de adecvat.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: