cand se poate -vedea- o sarcina?

02-04-2007
touchy
Nu este medic/terapeut
touchy
buna ziua!

doresc un sfat, o parere de la dvs..
pe 8 martie am avut sex neprotejat (banuiesc ca ar fi perioada fertila), pe 22 trebuia sa-mi vina. deci sunt deja 24-25 de zile de la "ziua suspecta" a fi fertila si 10-11 zile de intarziere a CM. asatea-s calculele mele pt ca ciclul imi vine cam la 3839 de zile). in fine, am facut azi dimineata un test dee sarcina si a iesit negativ.

intrebarea mea este; la cat timp de poate depista o sarcina printr-un simplu test de sarcina sau ecografie? e posibil ca dupa 24-25 de zile de la "ziua suspecta" sa nu se vada nimic la un test de sarcina (SURE CHECK- pe care l-am utilizat foarte corect"?
1 comentarii
0
14-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Perioada de ovulatie, daca exista ovulatie, este data de durata ciclului menstrual minus 14 zile. Deci daca dumneavoastra aveti un ciclu menstrual de 38 zile, ovulatia are loc cam in zilele 23-25 ale ciclului. Testul de sarcina trebuie sa il faceti cam la 7-10 zile dupa ce a intarziat menstruatia. Puteti face si o analiza din sange care se numeste B-hcg.
Toate cele bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul