Candida

25-03-2017
Mamaruta06
Nu este medic/terapeut
Mamaruta06
Am si eu o problema cu candida. Am facut prostia sa intretin relatii sexuale cu 3 parteneri neprotejat. Din pacate la cateva saptamani mi s-a schimbat secretia. Nu am avut mancarini sau usturimi. Am fost la medic si in urma analizei a reiesit frecventa flora cocobacilara. Mi s-a pus diagnosticul de vaginita. Mi-a recomandat tratamentul cu flagyl 10 zile. Nici o schimbare, ba chiar au aparut usturimi. Dupa a doua analiza de secretie in flora sunt prezenti bacili gram pozitivi si levuri, adica candida. In prima analiza nu erau prezente levurile. Mi-a recomandat cervugid si o pastila fluconazol. Nici acum nu vad vreo schimbare. Incep sa ma panichez nu stiu ce sa mai fac.
3 comentarii
1
27-03-2017, ora 14:33
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Este probabil o candida rezistenta la nistatin. Schimba ovulele cu Clotrimazol si foloseste-le timp de 10 zile iar dupa minim o saptamana de la oprirea tratamentului repeta o secretie vaginala si cultura sa ai si antibiograma/antifungigrama dupa caz!
0
27-03-2017, ora 22:10
Mamaruta06
Nu este medic/terapeut
Mamaruta06
Multumesc, voi incerca cu clotrimazol. Dupa cate zile ar trebui sa isi faca ovulele efectul? Ma gandesc sa nu am ceva mai grav de nu trece, o rana pe col sau altceva.
1
30-03-2017, ora 14:18
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
In 2-3 zile trebuie sa fiti mai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog sau Urolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Întreabă un doctor acum!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.