Candida | Forumul Medical ROmedic

Candida

17-05-2022
Senzzo
Nu este medic/terapeut
Senzzo
Bună ziua,
O idee dacă se poate.
Iubita mea și-a făcut analizele și i-a ieșit ca ar avea candida.
Bun, ideea care este, ambii nu am avut alte contacte decât între noi deci nu este cazul unei infidelitati.
Și nici unul dintre noi nu a avut pana acum asa ceva.
De la ce ar putea sa ii apară dacă niciunul dintre noi nu a avut și în urma unui contact sexual a declanșat?
5 comentarii
0
17-05-2022, ora 13:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Ati luat antibiotice vreunul dintre voi?
1
17-05-2022, ora 17:31
Senzzo
Nu este medic/terapeut
Senzzo
Da ea a luat pt o operație.
1
17-05-2022, ora 19:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Inseamna ca a facut de la antibiotice. Faceti amandoi tratament chiar daca tu nu ai simptome. Altfel o dati de la unul la altul.
Trebuia sa ia probiotice cu antibioticele sa nu o faca. Probabil nu i-au zis doctorii.
0
19-05-2022, ora 11:45
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Urologie, Chişinău, Republica Moldova
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Buna ziua !
Trebuie sa Cunoașteti ca candida locuiește la noi in organism in mod normal ; in intestine și colonizeaza și flora genitală periodic …
Dacă nu ați primit antibiotice pentru a favoriza creșterea lor sau nu ați suportat o boala recenta, atunci este posibil ca sa se petreacă o auto infectate de pe în țesuturi —- după un act sexual prolongat !
Sănătate și succese va dorim !
1
26-06-2022, ora 12:20
Adriana,h
Nu este medic/terapeut
Adriana,h
Buna, și eu am avut candida luni la rând înainte de menstruație.Cum am scăpat de ea? Cu PROPOLIS cu alcool.Am incercat tot felul de tratamente cu pastile, ovule, și băi și nimic.Am citit prospectul propolisului și luam așa:dimineața, la amiazi și seara 30 picături în linguriță fara sa adaug nimic, înainte de a manca cu jumate de oră.am ținut cura asta vreo 4 săptămâni(am avut multe beneficii asupra organismului).O săptămână de zile la începutul curei îmi puneam dimineața un absorbant zilnic subțire cu 5-6picuri propolis (exact unde e gaura vaginului) că sa va explic exact, nu vă speriați dacă pișcă puțin la început.Eu așa am scăpat de ea iar de atunci
sexul e protejat cu prezervativ.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: