Candida albicans

26-02-2012
Giuliana1978
Nu este medic/terapeut
Giuliana1978
De 4 luni am candida si nu reusesc sa ma mai scap de ea. Stiu ca este candida albicans ca mi-a iesit si la testul de lama. Imi apar fisuri ale vulvei, senzatie de mancarime si usturime, iar mucoasa devine branzoasa. Am facut tratament cu Lamisil crema si pastile. Mi se amelioreaza pe perioada tratamentului, dar in perioada fertila a lunii imi apare din nou. In fiecare luna aceeasi problema. Astept si alte pareri sau sfaturi de la dumneavoastra. Poate imi sugerati si alte tratamente alternative. Va multumesc.
4 comentarii
0
26-02-2012, ora 12:37
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Puteti incerca si un alt antimicotic, de ex izoconazol, econazol, butoconazol in asociere cu ketoconazol sau fluconazol oral. Tratament si la partener, urmat de un tratament de refacere a florei vaginale (Oophilus, Gyniel, Viviflor etc). Daca reapare problema antifungigrama si tratament tintit, suplimente pentru stimularea imunitatii etc.
0
27-02-2012, ora 23:36
Giuliana1978
Nu este medic/terapeut
Giuliana1978
Va multumesc mult. O sa incerc si varianta asta. Daca nu da rezultat o sa va scriu din nou sau o sa consult iar medicul ginecolog.
0
14-05-2012, ora 14:23
daqui
Nu este medic/terapeut
daqui
De aproape 3 ani ma confrunt cu Candida Albicans, am incercat tot felul de ovule si unguente. Ultimul tratatement pe care l-am facut a fost cu fluconazol 50mg-10zile si Gynozol400mg -3zile, dar cand am incercat ovulele de gynozol am avut mancarimi si mai mari. Am renuntat si la ele. Ce as mai putea sa incerc? Exista ceva medicament sau vaccin care sa ma ajute? Era IBC 10 dar nu se mai produce. Multumesc
0
22-05-2012, ora 17:55
daqui
Nu este medic/terapeut
daqui
Buna, am revenit. La analizele de secretie a iesit: CULTURA IN CONDITII AEROBE: flora bacteriana fara semnificatie patogena (Stafilococ alb, coagulaza negativ)
CULTURA FUNGI: negativa
Ce inseamna stafilococ alb coaguleaza negativ? Nu mai am candida albicans, in schimb am streptococ?
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.