candida de la ce se face? | Forumul Medical ROmedic

candida de la ce se face?

07-10-2006
nykk
Nu este medic/terapeut
nykk
as vrea sa stiu, candida, de la ce se face, care sunt TOATE supsele de provenienta.Am auzit ca poti de la lenjerie intima, de la pilule, de la antibiotice, da la wc publice, sau partener.ok mediul de provenienta este foarte bogat, dar care ar fi cel mai indicat tratament?Am primit raspunsuri diferite de la 2 ginecologi, si deci sunt bulversata.HELP
30 comentarii
0
08-10-2006, ora 00:00
Lara
Nu este medic/terapeut
Lara
Candidoza este o micoza provocata de o ciuperca numita Candida care face parte din flora normala a organismului. In momentul in care apar diferiti factori favorabili pentru a se manifesta, apare candidoza. Sunt foarte multe cauze de aparitie, printre care: antibioticele care dezechilibreaza flora intestinala (de aceea tratamentele cu antibiotice trebuie sa fie dublate de multe lactate ca iaurt, lapte batut, sana si biotice), antiacizi gastrici, lenjeria sintetica, hainele stramte, diabetul, transformari hormonale (contraceptive, sarcina, menstruatie), toaleta vaginala incorecta, agresiva adica spalarea cu sapun, dusuri intravaginale dese, deodorante, detergenti duri pentru inalbirea lenjeriei. Odata declansata candidoza mai poate recidiva de la vin rosu, ciocolata, indispozitie psihica, indispozitie sexuala. Desi cauza directa nu este prin contact sexual, ea poate se poate transmite pe aceasta cale. Recidivele dese ale candidozei pot fi cauzate de sistemul imunitar slabit. Exista diferite tratamente dar au la baza acelasi lucru. La femei, de obicei sunt folosite ovule antifungice care se introduc vaginal, creme antifungice aplicate local, spalaturi vaginale usoare cu baze (bicarbonat de sodiu) pentru neutralizarea acizilor, comprimate orale. Trebuie tratat si partenerul pentru ca exista posibilitatea de reinfectare sistematica. Candida este oricum in organism, deci de fiecare data cand apar factori de risc, poate reaparea. Trebuie gasita exact cauza care provoaca dezechilibrul in organism, pentru inlaturarea ei.
La cati ginecologi vei merge, atatea raspunsuri vei primi, din aceasta cauza esti bulversata. Ideea este sa-ti alegi un medic caruia sa-i urmezi tratamentul (nu-l fa de capul tau) si este bine ca pacienta sa tii de un singur ginecolog.
0
08-10-2006, ora 00:00
nykk
Nu este medic/terapeut
nykk
multumesc mult pentru ca mi-ai raspuns.este "criminala" aceasta "boala obisnuita".este posibil ca, in timp, sa nu mai poti face copii din cauza candidei?
0
25-02-2007, ora 00:00
alexandra_simpatika
Nu este medic/terapeut
alexandra_simpatika
Buna!Sunt Alexandra, am 17 ani. nu mai sunt virgina de 3 luni.A fost totul normal, am un partener foarte atent insa, acum 4 zile a inceput sa ma manance in zona vaginului si sa am senzatii de usturime la urinare.. cam aceleasi simtome ca ioana18.. mi-am introdus un ovul.. m-am spalat cu ceai insa tot ma mai mananca.Ce sa fac?La doctor nu pot merge, pentru ca parintii mei nu stiu.. ajuta-ma te implor
0
26-02-2007, ora 00:00
nykk
Nu este medic/terapeut
nykk
Alexandra, nu are nici un rost sa nu te duci la control folosind scuza ca sa nu afle parinti.Te poti duce la unul particular(eu asa am facut la inceput), nu sta astfel ca nu este de glumit cu sanatatea ta, si mai ales nu cu cea din zone genitala. Nu este obligatoriu sa stie parintii tai daca tu nu vrei.
Asa ca dute la un control, iar un control la un medic particular este in jur de 500.000 lei vechi, sau un pic peste, dar poti sa iei nr de tel si sa intrebi, daca nu ai curaj sa o faci la cabinet fata in fata cu asisitenta.
0
27-02-2007, ora 00:00
alexandra_simpatika
Nu este medic/terapeut
alexandra_simpatika
nykk.. am fost azi la ginecolog.. si mi-a dat ovule si tantum rosa.. insa am uitat sa-ntreb ceva.. nu ma mai mananca asa rau.. daca imi trece de tot mancarimea.. pot avea contact sexual ? sau pana nu termin tratamentul cu ovule.. nu . Imi poti raspunde tu?
0
28-02-2007, ora 00:00
nykk
Nu este medic/terapeut
nykk
pai atunci cand vei incepe tratamentul cu ovule(presupun ca trebuie sa le iei seara?) ai sa vezi ca dupa un timp de la administrarea 1 ovul (adica pe parcursul serii, sau cam la 1 ora de la administrare), acesta se va topi, si se va scurge.afara, asa ca trebuie sa folosesti in toata perioada tratamentului tampoane de zi, ca sa nu te murdaresti. Nu ai voie cat timp faci tratamentul sa ai contact sexual, dar iti garantez ca la cat de scarboase sunt ovulelel, nici nu o sa-ti mai arda.
Daca medicul i-a prescris si partenerului tratament, sa-l urmeze, chiar daca el nu are simptome. De obicei ei pot fii purtatori de respectiva bacterie.La noi, in zona genitala, totul se resimte, se manifesta, la barbati in schimb mai greu.
Sa nu te speli in vagin toata perioada tratamentului cu ovule, ci dupa ce ai terminat toate ovulele.
Mie doctorul mi-a recomandat ca o data pe luna sau la 3 saptamani sa mai fac spalaturi cu tamtum rosa, asta pt igiena, deoarece gelurile din comert nu sunt foarte bune.Sa nu exagerezi cu spalaturile ca iti poti irita flora.
Daca mai ai intrebari nu ezita sa mi le adresezi, dar eu iti spun din propria experienta, dar cel mai bine te lamureste medicul, si iti spun acest lucru deoarece este posibil sa avem aceeasi infectie, dar tratamentul pe care mie doctorul mi la recomandat sa nu fie compatibil pt tine, asa ca INTREABA MEDICUL.
Inainte de control pune-ti toate intrebariile pe o foaie ca sa nu le uiti cand ajungi la control.
0
28-02-2007, ora 00:00
nykk
Nu este medic/terapeut
nykk
Citeste si prospectul medicamentelor ca si ele te mai ajuta si indruma.
0
28-02-2007, ora 00:00
alexandra_simpatika
Nu este medic/terapeut
alexandra_simpatika
azi mi'am luat ovulele si ceaiul.. mi-am bagat unul si e super nasol.. parca ma ustura.. nu suport..abia astept sa se sfarseasca :(
0
02-03-2007, ora 00:00
stefi
Nu este medic/terapeut
stefi
buna.am si eu o intrebare.de ceva vreme am inceput sa am mancarimi in jurul vaginului iar secretia este albicioasa, cu un miros neplacut.vreau sa stiu daca am cumva candidoza si ce tratament ar trebui sa urmez.si ar mai fi ceva sunt inca virgina.
0
02-03-2007, ora 00:00
nykk
Nu este medic/terapeut
nykk
stefi permite-mi sa te cert putin.Cum adica, nu stii diagnosticul exact si vrei sa te si tratezi doar din experienta celorlalte???!!!!!! Ma crucesc!!!
Nu mai gandi asa, dute la doctor sa te consulte, sa iti spuna exact ce ai, si sa iti dea un tratament.Nu iti bate joc de corpul tau.

Of, 1 consult la un doctor nu ucide pe nimeni, si nici nu trebuie ca mamica sau taticul sa afle, dar daca te tratezi dupa ureche, nu o sa se intample ceva bun, ba din contra poti agrava ceva care poate acum este intr-un stagiu cu risc mic, si astfel sa fie mai "public" problema ta.

Deci recomandarea mea este, DUTE LA UN CONTROL SI NU TE MAI LUA DUPE "BABE".
0
02-03-2007, ora 00:00
stefi
Nu este medic/terapeut
stefi
tocmai asta e am fost si la un ginecolog si mi-a dat un tratament pt o iritatie...si nu da nici un rezultat...am incercat de 2 ori...si degeaba
0
02-03-2007, ora 00:00
nykk
Nu este medic/terapeut
nykk
Atunci consulta un alt ginecolog.
Ii poti specifica ca ai mai fost la alt control si ce tratament ai primit, si astfel ginecologul o sa iti prescrie alt tratament.
Sa stii ca este posibil ca acel ginecolog sa iti fi "gresit " diagnosticul sau sa nu fi gresit, sau corpul tau sa se fi obisnuit cu acel tratament, sau ciperca pe care tu o ai sa fie imuna la acel tratament, .sunt multi factori, nu pot sti exact.
Asa ca mai consulta un alt medic ginecolog.
0
06-03-2007, ora 00:00
alexandra_simpatika
Nu este medic/terapeut
alexandra_simpatika
stefi :) bucura-te ca esti virgina si fugi la toti ginecologii cu mama ta :)
0
16-04-2007, ora 00:00
stefi
Nu este medic/terapeut
stefi
buna...am fost la alt control...si nestiind doctora ce este mi-am facut niste analize...si a iesit candida albicans...doctorul de familie mi-a prescris augmentin 1 g.vreau sa stiu dak ma ajuta cu ceva..deoarece am luat jumatate din comprimate...si nu prea simt diferenta.
0
17-04-2007, ora 00:00
nykk
Nu este medic/terapeut
nykk
Nu mai stiu ce este augmentinul? Crema sau ovule.
Daca sunt ovule nu isi fac atat de repede efectul, asa ca ai rabdare.
0
17-04-2007, ora 00:00
stefi
Nu este medic/terapeut
stefi
sunt comprimate
0
14-11-2009, ora 14:43
rose_ice19
Nu este medic/terapeut
rose_ice19
catre nikk
am si io intrebare ma lupt de vreo 3 luni cu candida si nu scap de ea in nici un fel si tratamentele mi le da dr ginecolog nu le iau la intamplare.cat poate sa mai dureze acest chin ca ma-m cam saturat si daca trebuie sa fiu atenta si la ce mananc?
0
16-11-2009, ora 23:49
nykk
Nu este medic/terapeut
nykk
ce inseamna "nu scap de ea"? dupa toate tratamentele tot o ai, sau se amelioreaza si apoi reapare? ai viata sexuala activa? daca da, partenerul a facut un tratament? ar trebui sa faca si el.
0
17-11-2009, ora 11:21
rose_ice19
Nu este medic/terapeut
rose_ice19
nu trece nici nu se amelioreaza.viata sexuala am, el a fact tratament si nu am facut mai nimik in astea 3 luni si cand am facut am facut cu protectie.
0
18-11-2009, ora 00:02
nykk
Nu este medic/terapeut
nykk
cate tratamente ai tinut in 3 luni? cat tine de mancare, eu personal nu cred 100 %.daca si tu si partenerul ati tinut tratamentul strict si nimic, mentionati ginecologului, si daca tot nu apare vreo ameliorare, atunci.mai incercati la un ginecolog.cine stie.
0
18-11-2009, ora 15:35
rose_ice19
Nu este medic/terapeut
rose_ice19
5 tratamente si maine o sa il iau pe al 6-lea ca ma duc sa imi iau rezultatele...dinou.da dar nu stiu un alt ginecolog in cta bun...daca esti din cta si sti zi-mi si mie te rig frumos un ginecolo bun si care se comporta si frumos...
0
19-11-2009, ora 17:35
nykk
Nu este medic/terapeut
nykk
sunt din bucuresti
0
19-11-2009, ora 17:37
rose_ice19
Nu este medic/terapeut
rose_ice19
ok...oricum ms am aflat dc nu trece..pt ca nu este numai candida ce este o infectie mixta printre care si candida
0
20-11-2009, ora 00:07
liliana_83
Nu este medic/terapeut
liliana_83
si eu am suferit de candidoza vaginala recurenta ani de zile, sper sa fi reusit sa scap, de 2 luni sunt ok ceea ce e o premiera pt mine. Recomandarile mele sunt:
- gaseste un medic ginecolog bun, in care ai incredere si nu il mai schimba
-fa un set complet de analize inclusiv sensibilitatea organismului la anumite medicamente(antibiotice si nu numai), eu sunt sensibila si la medicamentele pt candida, de aceea a trebuit sa urmez un tratament de 10 zile cu nistatina si inca ceva(antibiotic), plus ovule.
-cel mai important lucru nu mai folosi sapun pt igiena locala(vaginala), stiu ca pare imposibil dar crede-ma e posibil. Apa simpla sau ceai (musetel, iasomie, etc). Eu m-am obisnuit sa ma spal in zona vaginala doar cu apa, iar irigatii nu fac deloc, cu toate acestea de cand nu am mai facut infectii nu am mai avut pb de miros sau secretii abundente.
-folosesc absorbante zilnice in permenenta pt a mentine un mediu uscat, deasemenea am doua seturi de lenjerie intima(una de oras(tanga), iar acasa folosesc chiloti normali )
-cand e necesar sa urmez un tratament cu antibiotice iau concomitent nistatina(2 pastilute cu o pastila de antibiotic) plus ovule.
-dc in timpul actului sexual colul nu e bine lubrifiat, iritarea care se produce in prima instanta poate duce la o secretie usor acida care se poate dezvolta intr-o infectie s.a.m.d.
Sper din toata inima ca sfaturile mele sa ajute, eu ma zbat cu candida de 6 ani si pe fondul unei imunitati slabe si a anticonceptionalelor mi-a ravasit tot echilibrul organismului, atat fizic cat si mental.
Ceea ce am invatat eu e ca nu poti scapa de candida, ceea ce poti face e sa iti mentii o flora vaginala normala printr-o igiena corespunzatoare si prin hidratare (cel putin 2 litri de apa pe zi).
0
20-11-2009, ora 13:51
doct
Nu este medic/terapeut
doct
tratament:
1.Augumentin(Amoxicilina+Acid Klavulanic) de 1gram 1tabletala 12 ore
2.Metronidazol 1Tableta la 8 ore
3.Nistatin 1Tableta la 8 ore

Tratamentul se efectueaza timp de 7 zile deci o sa va trebuiasca : 14 Tablete Augumentin, 21 tablete metronidazol si 21 tablete nistatin.
Renuntati la toata lenjeria intima veche si mentineti zona cat de cat "uscata". Nu folositi tampoane interne!!
0
20-11-2009, ora 23:54
rose_ice19
Nu este medic/terapeut
rose_ice19
va multumesc mult pt sfaturi...stiam si io de ce a zis liliana ca m-am interesat destul de mult si am vb si cu dr la care ma tratez de 4 luni. Dar nu credeam ca trece asa de greu acuma iau micosyst si lomexim..sper sa scap..si in plus eu nu iau anticonceptionale sau pastile dupa ureche daca st racita...incerc sa evit pastilele si am mai redus din dulciuri pt ca am inteles ca si asetea fac rau...nustiu daca mai aflati nouatati inafara de cele clasice mai scrieti si voi va rog frumos..:*
0
21-11-2009, ora 00:13
rose_ice19
Nu este medic/terapeut
rose_ice19
si va rog frumos sa imi ziceti daca stie dc mi-a dat acest tratament, bn eu stiu ca e infectie misxta ca scrie pe reteta colpita candida...vreau sa stiu mai exact ce sanse am sa scap cat mai repede..de ea pt ca e deranjanta se manifesta destul de urat.manacarimi usturimi arsuri...
0
21-11-2009, ora 09:29
liliana_83
Nu este medic/terapeut
liliana_83
buna rose_ice19, si eu am avut la prima mea infectie cu candida o infectie mixata si tot asa m-am chinuit luni pana am gasit un doctor fffff bun care mi-a dat un tratament mixt(un nr de zile un tip de ovule si alt nr de zile un alt tip de ovule). pt mancarimi, usturimi, arsuri iti recomand cu caldura macmirar crema(se foloseste doar extern, o aplici intr-un strat subtire). ajuta sa mentii zona iritata hidratata. dc. aceasta crema e prea puternica, pt ca are o doza de antibiotic in ea, incearca travocort crema, prietenul meu asta foloseste, eu ma impac bine cu macmirar.mare atentie toata lenjeria intima si prosoapele trebuiesc spalate temeinic la temperaturi mari(iar costumul de baie, dc. e cazul, din propie experienta iti recomand sa il arunci). partenerul trebuie sa faca la fel, de asemenea iti recomand sa foloseasca si el crema dim si seara macar 3-5 zile chiar dc nu are simptome sau dc s-a mai tratat pana acum(poate sa fie purtator ).
alta optiune : institutul cantacuzino a dezvoltat un tratament de imunizare, un fel de vaccin anti-candida, dar nu functioneaza la toata lumea, se face pe o perioada mai lunga de timp, injectabil, intraderm si e recomandat persoanelor care sufera de o infectie cu candida recurenta.
multa bafta si sanatate.
0
21-11-2009, ora 11:48
rose_ice19
Nu este medic/terapeut
rose_ice19
ms...
0
07-12-2009, ora 22:51
berbecul
Nu este medic/terapeut
berbecul
salut, am si eu o problema: de cateva saptamani am observat ca pielea de pe testicole si toata zona genitala(in afara de penis) este rosie, chiar si pe picioare, pe langa asta am o mancarime ingrozitoare in aceasta zona si in fiecare zi se formeaza o pudra alba ca si cum ar fi "matreata", e posibil sa am candidoza? sau ce ar putea fi
va rog frumos sa imi spuneti ce ar putea fi si ce tratament ar trebui sa urmez.ce medicamente sa cumpar etc. multumsc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: