Candida intestinala + Sindrom intestin iritabil

01-02-2020
Utilizator7777
Nu este medic/terapeut
Utilizator7777
Salutare!

In urma cu aproximativ 7-8 luni am avut un episod de indigestie cauzat ( cred eu ) de un iaurt alterat combinat cu cola si bere. Am avut dureri tari de burta si diaree urmatoarea zi si inca de atunci am un oarecare discomfort in privinta scaunelor( se prezinta , nu mereu, dar predominant de culoare galben deschis sub forma de schibale ( alungite ) ).
Am efectuat un prim examen coproparazitologic unde nu a iesit nimic in neregula, astfel primind diagnosticul de intestin iritabil pe baza de stres.
Mentionez ca nu resimt NICIO durere in zona abdomenului / stomacului cu exceptia a doua episoade IZOLATE in care am simtit durere puternica in capul pieptului si stare de voma ( am vomitat ).
In urma unei ecografii a reiesit si ca am nisip la rinichi( nu stiu daca are sau nu legatura ).
In schimb, in urma continuitatii simptomelor, am efectuat un al doilea examen coproparazitologic unde a fost presenta candida albicans intestinala. Am administrat o pastila de flumicil ( sau ceva asemanator )si 10 zile de probiotice ( lacium, cate o pastila pe zi dimineatab). Pot sa spun ca m am simtit mai bine, dar din cauza ca simptomele nu sunt continue ci cu pauza de cateva zile nu pot sa spun daca din cauza probioticelor sau nu.
In prezent, am renuntat la dulciuri, absolut orice dulce, prajeli, sucuri, cafea, alcool si urmez de 7 zile un regim cu Lactobacillus Acidophius ( dimineata si seara ) + Ceai pentru Colon ( dimineata si seara).
In acest timp simtpomele nu s au ameliorat si recunosc ca am devenit putin stresat din aceasta cauza. Am de gand sa incerc Colon Help Probiotic Forte de saptamana viitoare si mi am programat o noua vizita la medic.
De putin timp am observat ca uneori am si putina usturime la urinare. (parerea mea este ca au legatura)
Este posibil ca aceste simptome sa se datoreze prezentei Candida Albicans ? Astept sfaturi / sugestii / idei de tratament.

Mentionez ca nu am efectuat nicio analiza de sange/urina.
Va multumesc mult !
5 comentarii
0
01-02-2020, ora 16:07
Utilizator7777
Nu este medic/terapeut
Utilizator7777
Am uitat sa mentionez : 21 de ani, sex masculin si fara probleme de sanatate ( doar un regim de viata mai haotic ).
2
01-02-2020, ora 16:20
narcissalaz
Nu este medic/terapeut
narcissalaz
Intra pe acest topic:
https://www.romedic.ro/forum/vitamunda-colonhyperdetox-un-produs-pentru-curatare-intestinala-care-mi-a-schimbat-viata-118105
2
01-02-2020, ora 21:15
ManuelaD.
Nu este medic/terapeut
ManuelaD.
consuma un probiotic precum biokult, te-ar ajuta mult
0
11-05-2020, ora 19:41
AnL
Nu este medic/terapeut
AnL
Buna ziua ! Ati rezolvat problema ? Sunt intr-o situatie asemanatoare.
0
12-05-2020, ora 04:26
Utilizator7777
Nu este medic/terapeut
Utilizator7777
Nu chiar. Puteti urmari celelalte topicuride mine ulterior acestuia.
Va recomand sa verificati daca aveti prezent helicobacter pylori.
Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.