candida si multe altele care nu le intelegem

06-12-2005
dyanaroma
Nu este medic/terapeut
dyanaroma
Suntem o pereche sot - sotie de tineri (din Bucuresti) din pacate departe de tara in aceste momente dificile in care ne aflam in prezent.

Inainte de toate sper in confidentialitatea dvs si seriozitatea cu care ne puteti ajuta moral si sfatuindu-ne ce am mai putea face pentru a rezolva situatia neplacuta total in care ne aflam.

De 5 ani aproximativ aflati la mare in Neptun am captat - habar nu avem nici in prezent de unde candida - deci avem amandoi. Suntem de 8 ani impreuna, fideli si ne iubim ca in prima zi, declar asta pentru a iesi absolut din dubiu eventuala infidelitate a unuia din noi.

In prezent fiind in Italia muncind si neavand posibilitatea de a ne intoarce curand in tara si in urma nenumaratelor controale facute si eu si sotul meu, tratamente care mai de care si puternice, eu iarna trecuta (in decembrie anul trecut mai exact) am racit jos, (scuzati-mi limbajul neadecvat in termeni de medicina ) am ajuns la spital la urgenta noaptea datorita faptului ca faceam pipi cu sange si dureri maxime de usturime. Intr-o tara straina mereu vei fi tratat ca un strain asta se stie, mi-au facut o injectie am urmat un tratament si mi-a trecut.

Sotul meu in ianuarie imediat la 1 luna, cu dureri jos si el, am ajuns la urgenta si s-a depistat o umflatura pe langa testiculul stang care il jena si durea, ne-am speriat teribil. Aceasta umflatura poate a aparut in urma tratamentelor ? Medicul ne-a spus ca nu e nimic ingrijorator, dar ce e ?. motivul aparitiei? nimic. Dupa cateva luni parca disparuse, dar a reaparut si jenandu-l am facut la cerintele doctorului de familie o ecografie, ca la fel nu e nimic grav, dar sotul meu are momente mai ales in perioade de stres, de probleme cotidiene, la serviciu, sau in momente de oboseala sa simte chiar cateodata si o amorteala a piciorul stang. Suntem speriati nu mai intelegem nimic.

Si daca ar fi numai asta. Aceasta candida apare si dispare ca o ciuperca dar noi de fiecare data dupa ce facem dragoste de la cate putin la inceput pana in prezent avansand destul...
-mie imi creaza dificultati ma mananca permanent, ma ustura, ma arde, am perioade iniante si dupa ciclu cu lichide albe, albe si diverse particele albe, nu stiu cum sa ma exprim, perioade cu mirosuri neplacute total, igiena fiind extrem de tinuta, fierte si spalate la 90 de grade toata lenjeria, coton, calcate, spalaturi 1-2 pe zi. va rog nu inteleg.. ce se intampla??'
-sotului ii apar dar imediat cand ne spalam pete rosii pe piele in jur, pe penis diverse pete si crapaturi chiar amandoi, cu usturime. Dupa dispar poate dupa 2 zile, dar fara sa mai avem raport.

Ce ar trebui sa facem, ce ar putea fi? Am urmat nenumarate tratamente amandoi in acelasi timp mereu, creme, pastile, ovule...etc.
Eu nu am facut niciodata un avort deci complicatii de nici un fel.

Dorim de asemenea sa avem copii iar eu nu raman insarcinata, de ce?

Astept cu nerabdare un raspuns de specialitate si va multumesc pentru atentia cuvenita.
1 comentarii
0
14-12-2005, ora 00:00
blonda71
Nu este medic/terapeut
blonda71
desi nu sunt medic, ca urmare a unei experiente de munca de 3 ani intr-un cabinet de ginecologie, imi permit sa va dau urmatorul sfat: faceti analize serioase, adica:
1. cultura din secretie cu antibiograma si antifungigrama
2. micoplasme si ureaplasme
3 chlamydia

Nu faceti tratamente aleatorii ale candidei, pentru ca este o ciuperca foarte "smechera" care isi schimba rezistenta la antibiotice foarte foarte repede. si cand spun foarte foarte repede ma refer la 1-2 saptamani.

Deci analize serioase si tratament imediat dupa primirea rezultatelor. ANTIBIOGRAMA SI/SAU ANTIFUNGIGRAMA la cultura din secretie sunt OBLIGATORII.
Va urez succes.
PS. Intre noi fie vorba, de candida nu se scapa :(. In occident a inceput sa fie tratata ca flora vaginala normala (deoarece acei doctori sunt cel putin nebuni, zic eu).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.