Candida?! Tratament URGENT - va rog frumos din suflet

30-12-2013
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
Pentru ca suntem de sarbatori si nu am unde sa ma duc, si deja am 7 ' ciuperci pe mine' si se tot inmultesc as vrea sa stiu ce pastile sa ma duc sa cumpar de la farmacie,

Ciupercile sunt : o pata rosie cam cat un ban de 1 ban, in mijloc cu pielea decojita putin dar nu picata de acolo. sub brat e deja mare cat o minge de golf (diametru) marginile putin rosii si inauntru culoare mai inchisa de piele.

Limba imi e alba si am facut testul cu paharul, dimineata am scuipat doar un lichid alb si vascos care statea la suprafata si respectiv curgea un fir spre fundul paharului.


Precizez ca de 6 luni am limba alba si deabea acu au iesit ciupercile, am fost la doctor cu limba si i-am spus ca e prea alba ( eu nu aveam limba asa alva niciodata) si a zis ca e de la stomac e normal. Dar nu e, e ciuperca am facut poze daca sunt necesare le voi posta


Imagini :
Limba:
1 [link] https://www.dropbox.com/s/i6k1r9hayle2qi4/IMG_20131229_223650.jpg

2 https://www.dropbox.com/s/idpy1bfssdu8xrh/IMG_20131229_223745.jpg

3 https://www.dropbox.com/s/mkbc8293cbxi97z/IMG_20131229_223823.jpg


Corp

1 https://www.dropbox.com/s/xg7cigc9p0565mb/IMG_20131230_101809.jpg

2 https://www.dropbox.com/s/vsvejw13amng907/IMG_20131230_101943.jpg

Testul cu paharul :

https://www.dropbox.com/s/kzt8e173uut1aet/IMG_20131230_094425.jpg

Pentru a putea vedea pozele / link-urile uitati-va sus in bara de linkuri sa nu fie scris la sfarsit altceva decat linkul in sine

se v-a pune automat ceva de genul : #sthash.xXHy1kBB.dpuf, trebuie sters sa ramana doar linkurile
10 comentarii
0
30-12-2013, ora 20:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. abordarea problemei cu Pastilele ste total gresita
tot ce ai scris si ai postat.. are ca origine.. probleme la nivelul tractului digestiv..mai cu seama la intestine
si problemele de piele si locale ORL sunt doar o mica particica a problemelor
2 abordarea corecta este sa NU tratezi local...ci sa rezolvi probleme la origine
3 Citeste tot ce am postat pe forum despre candida, mcoze, nod in gat, faringite iritative din cazua refluxului
4 Regim strict alimentar FARA LACTATE..decat lapte prins se poate
fara Dulce.. care intretine micoza
fara bauturi acidulate, fructe citrice, macare acra, otet..s.a
fara patiserie, paine alba si tot ce este din aluat cu drojdie
5. SE fac cure de detoxifiere.. cu ceai de matasa porumb, urzica, maces
6 se face tratament pentru normalizarea florei intestinale cu eubiotic 2 pe zi
cura de alcallinizare a organismului.. cu, bicarbonat de sodiu, cu Argila, spirulina, gemoderivat de stejar, tinct de Rozmarin
7 local s efac gargara cu ceai de Pelin, cu apa cu bicarbnat, apa de gura stomatologica
0
02-01-2014, ora 15:15
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
Domnule Doctor nu inteleg urmatorul lucru :

""
1. abordarea problemei cu Pastilele ste total gresita
tot ce ai scris si ai postat.. are ca origine.. probleme la nivelul tractului digestiv..mai cu seama la intestine
2 abordarea corecta este sa NU tratezi local...ci sa rezolvi probleme la origine

""

care este tratamentul ? pentru "tractul digestiv, respectiv intestine "
0
03-01-2014, ora 10:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de la punctul 3 in jos.. sunt recomandari ce trebuie sa faci
0
21-04-2014, ora 13:57
sseevvaa
Nu este medic/terapeut
sseevvaa
Am si eu astfel de simptome(arsuri gastrice, limba incarcata, miros urat, nas astupat, si ceva asemanator cu anexietate)(si testul cu paharul a esit +)daca puteti sami dati si mie un raspuns cu ce pot sa scap de neplaceri.Am de mai mult timp dar se agraveaza!la medic nu pot pleca ca ma aflu peste hotare.
0
21-04-2014, ora 19:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste tot ce gasesti mai sus
si alte postari despre refluxul gastric si faringitele iritatve din cauza problemelor gastrice
0
21-04-2014, ora 21:29
sseevvaa
Nu este medic/terapeut
sseevvaa
daca ma afl in turcia si nu pot face rost de unele enumerate mai sus cum pot sami organizez un tratament cat de cat eficient? pot sa folosesc talacid (arsuri gastrice) daca se poate sami dati skypul sau fb
0
22-04-2014, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sfaturile se dau numai aici
DA se poate folosi la nevoie orice produs antacid.. dar mai bine sa tineti regimul aliemntar corect sa NU aveti aciditate
consultatiile private se acorda contracost
0
24-04-2014, ora 14:47
sseevvaa
Nu este medic/terapeut
sseevvaa
mai am o rugaminte daca puteti sami spuneti o dieta ca ma simt chiar rau!va rog frumos
0
24-04-2014, ora 21:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am mai scris de sute de ori pe forum
se EXCLUD...
toate fructele citrice, sucurile, mancare cu otet, sosuri acre, prajeli
se exclud dulciurile cu crema, vinul de casa acru si toate bauturile acdulate
0
09-11-2014, ora 20:12
marius1985
Nu este medic/terapeut
marius1985
buna ziua d-le Valeriu.

cer aujutor in legatura cu o problema nerezolvata.
Cu 1 an si jumatate in urma am inceput sa simt piscaturi(intepaturi) pe varful limbii.
dupa vreo 3 saptamani dupa ce fumam 1 tigara a inceput sa ma usture limba + cerul gurii, de aceea am si renuntat la fumat.
Dupa un timp dimineata am observat ca ma trezesc cu limba alba.( ca niste cruste albe ) care dupa ce mananc dispar iar in locul crustelor albe limba este mai rosie.( mentionez ca am limba geografica din nastere - adica cu crapaturi, dar care nu m-au deranjat niciodata). Am fost la un doctor orl, facut analize de pe limba si mi-a iesit candida albicans prezenta. D-l doctor mi-a spus ca nu e problema si ca, candida are toata lumea. La insistentele mele am cerut un tratament ptr candida si am primit o pastila de diflucan. ( dupa ce am luat acea pastila(doar una), timp de 1 an de zile m-au durut intestinele ). in tot acest timp nu am mai luat nici un tratament, din cand in cand mai clateam gura cu apa+bicarbonat. cateodata mai simt un fel de gadilit, mancarime la baza limbii in spre cerul gurii, de obicei cand consum dulciuri.
tin sa mentionez ca am avut probleme cu gastrita si cu aciditatea pe care am rezolvato reducand sucurile acidulate, mancarurile in ulei, prajeli, dulciurile in exces, etc. In momentul de fata crustele albe pe limba inca le mai am dimineata, + puncte albe la baza limbii mai tot timpul.(nu stiu daca este normal sau nu) daca imi musc buza de jos sau obrajii a doua zi se faca ca o miniinfectie acolo cu ceva alb care se vindeca in 2-3 zile. va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac ptr ca nu as vrea sa iau iar vreo pastila din aia care irita colonul si sa am iar dureri intestinale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •