Candidoza

28-01-2014
ioana1092
Nu este medic/terapeut
ioana1092
Un tratament puternic si eficient pentru candidoza cine imi recomanda ? Multumesc
2 comentarii
0
29-01-2014, ora 11:25
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Trebuie sa consultati medicul ginecolog! Nu putem recom trat fara saconsultam pacientul!
0
29-01-2014, ora 12:03
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Trebuie sa faci analiza de secretie si antibiograma, si in urma acestor analize ti se va recomanda un tratament de catre medicul curant.

Si eu m-am confruntat cu candidoza cu multi ani in urma si nu mai scapam de ea. De fiecare data am folosit Flucovim 150 o pastila azi si una peste 7 zile iar intre timp spalaturi vaginale cu tantum rosa timp de 3 -5 zile de doua ori pe zi, crema Mycoheal HC pentru uz extern ( daca aplicam de la primul simptom imi trecea imediat si nu mai aparea pentru ceva timp insa din pacate nu cred ca se mai gaseste aceasta crema in farmacii). Poti folosi unguent triderm in loc de Mycoheal HC insa aplici numai la exterior aceste creme, niciodata si in interior.
Am repetat acest tratament de fiecare data cand am avut candidoza si intr-un final nu a mai aparut.
Este foarte important sa ia si partenerul un tratament intrucat poti lua de la el iar si iar. Mie medicul la vremea respectiva mi-a recomandat sa ii administrez si partenerului Flucovim 150 o pastila azi si inca una peste 7 zile.

De asemenea ar trebui sa folosesti un gel de igiena intima specific pentru femei. Contine acid lactic ce tine departe candidoza si nu deregleaza PH-ul din zona respectiva.

Totodata sa iei ceva vitamine ori echinaceea pentru cresterea imunitatii, candidoza apare si pe fondul unei imunitati scazute.

Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •